Fiołek polny

Fiołek polny to roślina z rodziny fiołkowatych. Jak skutecznie zwalczać fiołka polnego?

Zwalczanie fiołka polnego. Jak skutecznie zwalczać fiołka polnego?

Fiołek polny to  roślina z rodziny fiołkowatych, występująca i przystosowana do życia na wszystkich kontynentach poza Antarktydą (roślina kosmopolityczna).

Fiołek polny nazywany jest także:

  • bratkiem polnym
  • bratkiem dzikim
  • bratkiem drobnokwiatowym
  • lub po prostu sierotką

Osobom nie zajmującym się uprawami rolnymi najpewniej kojarzy się z rośliną ozdobną. Jest on bardzo rozprzestrzeniony na terenie naszego kraju. Niestety, z perspektywy rolników jest uciążliwym, trudno usuwalnym z pól chwastem występującym głównie w zbożach ozimych.

Fiołek polny to roślina jednoroczna jara lub ozima, nie wymagająca jeżeli chodzi o warunki niezbędne do wegetacji. Najczęściej osiąga wysokość około 20 cm, ale zdarzają się jednostki nawet kilkukrotnie wyższe. Liście fiołka polnego są jajowate, początkowo okrągłe i karbowane, a z czasem stają się lancetowate z długimi przylistkami. Kwiaty są w odcieniach bieli z żółtym środkiem. W niektórych odmianach także z elementami fioletowymi.

FIOŁEK POLNY NA POLACH UPRAWNYCH

Fiołek polny występuje głównie w uprawach zboża ozimego. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym chwastem jest wykrycie go we wczesnym etapie wegetacji.

Fiołek posiada różne odmiany – ich doniczkowa wersja jest zbliżona do polnej – różnica polega głównie na wielkości kwiatów – te na polach są drobniejsze. Fiołek polny może pojawić się na polach zarówno jesienią, jak i wiosną. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym chwastem jest wykrycie go we wczesnym etapie wegetacji, ponieważ jest on bardzo dobrze przystosowany do rozwoju i poszerzania swojego zasięgu. Jeśli będziemy długo czekać może on poważnie obniżyć jakość oraz ilość plonów. Fiołek polny często pojawia się w kukurydzy, pszenicy, rzepaku oraz pozostałych rodzajach zbóż ozimych.

OCHRONA UPRAW PRZED FIOŁKIEM POLNYM

Fiołek polny uciążliwy jest głównie w początkowych okresach rozwoju roślin uprawnych. Występuje w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na metr kwadratowy i może ograniczyć plonowanie nawet o 40%. Istotnym jest, że fiołek polny bardzo szybko się rozwija i asymiluje na polu, zabierając zbożom minerały, wodę i światło niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, więc po krótkim czasie może stać się odporny na działanie herbicydów. Dlatego też jest jednym z najczęściej występujących w Polsce chwastów i wielu rolników szuka specjalistycznych środków chemicznych skierowanych właśnie na zwalczanie tej rośliny. Jak w przypadku innych chwastów, najlepiej zlikwidować problem występowania fiołków polnych już na samym początku ich występowania.

ZWALCZANIE FIOŁKA POLNEGO

Jak skutecznie zwalczać fiołka polnego? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: aklonifen, beflubutamid, bifenoks, chlorydazon, diflufenikan, lenacyl, metamitron, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, pendimetalina, terbutylazyna, tifensulfuron metylowy, tribenuron metylowy.