Regulator wzrostu Korekt 510 SL

Profesjonalne prowadzenie łanu z wykorzystaniem regulatora wzrostu Korekt 510 SL

Każdy rolnik, który miał do czynienia ze zbiorem wylegniętego zboża wie,  jak wiele wysiłku i czasu należy poświęcić, aby skosić takie pole. Oprócz straty czasu  w okresie, kiedy liczy się każda godzina pracy kombajnu, ponosimy dodatkowe koszty na paliwo i pracowników. Największą jednak stratą jest utrata jakości zebranego ziarna, ryzyko utajonego porostu i obniżenie parametrów jakościowych, które będą decydowały o cenie takiego ziarna.

Chcąc utrzymać stojący łan zboża aż do żniw, potrzebujemy skrócić, pogrubić i usztywnić źdźbła na całej długości rośliny.

Obecnie normą jest stosowanie jednego zabiegu regulatorami wzrostu.  Zabieg powinien być wykonany w fazie pierwszego kolanka – jest to o tyle ważne, że precyzyjnie stosując w tym momencie regulatory wzrostu skracamy pierwsze i drugie międzywęźla, które są kluczowe z punktu widzenia stabilności źdźbła. W okresie krzewienia i na początku strzelania w źdźbło (BBCH 21-31)  w roślinie największą rolę odgrywają naturalne fitohormony gibereliny odpowiadające za wzrost wydłużeniowy „zmuszając” roślinę do szybkiego wzrostu przede wszystkim pędu głównego i jednocześnie hamując rozwój pędów bocznych. Dlatego w tym terminie najwłaściwszym jest zastosowanie regulatorów wzrostu z grupy inhibitorów giberelin lub ich mieszanin (CCC, chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, prohexadion wapnia), które ograniczą działanie giberelin. Efektem jest skrócenie pierwszych dwóch międzywęźli, pogrubienie oraz usztywnienie źdźbła oraz przyspieszenie wzrostu pędów bocznych.

Praktyka pokazuje, że jeden zabieg regulatorem wzrostu jest często niewystarczający,  stąd przybywa zwolenników technologii dwukrotnego „skracania”. Dotyczy to plantacji z wyższym potencjałem plonowania:

 • Intensywnie prowadzonych pszenic, pszenżyta, żyta hybrydowe oraz jęczmion
 • Uprawianych na bardzo dobrych stanowiskach z planowanym wysokim nawożeniem azotem
 • Odmian wysokich lub średnich oraz w sytuacji zbyt wysokiej obsady roślin na 1m2
 • W warunkach uproszczonej uprawy gdzie może dojść do słabszego zakotwiczenia roślin w glebie
 • Jako ratunek po spóźnionym lub mało skutecznym zabiegu podstawowym – przyspieszyć stosowanie drugiego zabiegu

Po fazie pierwszego kolanka roślina bardzo przyspiesza swój wzrost i rozwój, zaczynają  intensywnie działać inne fitohormony głównie auksyny, których wpływ na wzrost rośliny również wymaga ograniczenia, w tym samym czasie  rola giberelin mocno maleje. Dlatego popularne regulatory, doskonale sprawdzające się w pierwszym zabiegu nie będą już tak skuteczne. Ze względu na procesy zachodzące w roślinie potrzebujemy substancji działającej przede wszystkim szybko, jednak krócej oraz z odpowiednią mocą, mniej obciążającej metabolizm rośliny. Potrzebujemy substancji, która ograniczy działanie auksyn bardzo mocno stymulujących wzrost pędu głównego tym samym hamując rozwój pędów bocznych. Wysokie stężenie auksyn w roślinie będzie również ograniczało rozwój systemu korzeniowego ponieważ działają one antagonistycznie w stosunku do cytokinin odpowiadających za rozwój korzeni. Jest to czas kiedy starając się zadbać o prawidłową architekturę łanu bardzo wskazane jest spowolnić rozwój pędu głównego dając szansę na lepszy rozwój pędów bocznych.

Drugim zabiegiem skracamy i usztywniamy kolejne międzywęźla oraz dokłosie kontynuując tym samym efekt skrócenia, pogrubienia i usztywnienia źdźbła na całej długości rośliny.

Jedyną substancją stosowaną w uprawie zbóż, którą możemy ograniczyć działanie auksyn jest etefon stanowiący składnik aktywny nowego regulatora wzrostu Korekt 510 SL.
Etefon hamując produkcję i transport auksyn de facto przyspiesza rozwój pędów bocznych oraz dodatkowo  pobudza rozwój korzeni przybyszowych.

Stosując regulator wzrostu Korekt 510 SL już od fazy drugiego kolanka do fazy liścia flagowego zyskujemy:

 • Dalszą korektę architektury łanu  przez spowolnienie rozwoju pędu głównego
 • Mocne obniżenie środka ciężkości rośliny przez silne i precyzyjne skrócenie w miejscu zastosowania
 • Dodatkową stabilizację łanu przez lekkie zdrewnienie tkanek od momentu zastosowania
 • Skuteczne działanie w warunkach bardzo szybkiego wzrostu rośliny
 • Dłuższe utrzymanie efektywnego transportu asymilatów do kłosa
 • Bezpieczeństwo dla roślin w warunkach podwyższonych temperatur

Takich efektów możemy się spodziewać praktycznie tylko po etefonie dlatego w uprawie zbóż powinien być stosowany REGULARNIE w postaci nowego regulatora Korekt 510 SL już od fazy drugiego kolanka pszenicy.

Poniższy schemat na przykładzie pszenicy przedstawia rekomendację „Profesjonalnego prowadzenia łanu” regulatorami wzrostu.

regulator wzrostu Korekt 510 SL profesjonalne prowadzenie łanu

Etykieta Korekt 510 SL        Karta charakterystyki Korekt 510 SL

0 komentarzy “Regulator wzrostu Korekt 510 SLDodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*