Czy warto stosować preparaty krzemowe?

Krzem w rolnictwie przez długi czas pierwiastek ten pełnił rolę drugoplanową. Dopiero w ostatnich latach zaczęto poświęcać mu więcej uwagi i badać pozytywny wpływ na uprawy. Obecnie produkty zawierające ten pierwiastek o dobroczynnym wpływie na uprawy cieszą się wśród producentów owoców coraz większą popularnością.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania preparatów zawierających krzem? Pierwiastek ten korzystnie wpływa zarówno na jakość plonu, jak i zwiększenie tolerancji roślin na niesprzyjające warunki wzrostu. Krzem wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i stresy biotyczne – patogeny grzybowe, szkodniki. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych roślin – stymuluje tworzenie chlorofilu, intensyfikuje fotosyntezę, przy ograniczonej dostępności światła oraz transport asymilatów do owoców, korzeni i innych organów. Zwiększa wytrzymałość roślin na suszę, przymrozki, nadmiar wilgoci w glebie będący skutkiem podtopień. Krzem ponadto stymuluje pobieranie składników pokarmowych z gleby, przede wszystkim fosforu.

Żeby w pełni wykorzystać potencjał krzemu, warto sięgnąć po preparat z kwasem ortokrzemowym – najłatwiej przyswajalną przez rośliny formą krzemu. Kwas ortokrzemowy Si(OH)4 – 2,5%, wchodzi w skład preparatu Krzemo. Dodatkowo zawarte w nim mikroelementy: bor, miedź, molibden oraz cynk wpływają korzystnie na rozwój roślin. W uprawie jabłoni Krzemo należy stosować od fazy zielonego pąka (BBCH 55–56) do osiągnięcia około 50% typowej wielkości owocu (BBCH 75), w dawce 0,5-0,8 l/ha. W sezonie można wykonać 2-4 zabiegi. Preparat może być stosowany również w innych uprawach sadowniczych, rolniczych oraz warzyw.

0 komentarzy “Czy warto stosować preparaty krzemowe?Dodaj komentarz →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.