Uwaga – łamliwości już są!

Pierwsze objawy chorób podstawy źdźbła można już obserwować na polach. Nie jest to nic niezwykłego, ponieważ w wielu rejonach kraju inkubacja chorób następuje już jesienią. Niepokoi jednak to, że następuje ona w bardzo wczesnych fazach rozwojowych roślin. W korzystnych warunkach przerost tkanki grzyba nastąpi bardzo szybko na całym obwodzie źdźbła, a to oznaczać może duże straty plonu.

łamliwości już są!

Dobrze wiedzieć, że sprawcy chorób podstawy źdźbła konkurują wzajemnie o gospodarza. Jeśli grzyby odpowiadające za rozwój łamliwości zasiedlą najpierw roślinę, to grzyby powodujące fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła już tego nie zrobią i vice versa.

grzyby furazyjne

grzyby łamliwości

grzyby niszczą łodygę

łamliwości na łodydze

W tej konkretnej lokalizacji zidentyfikowana została łamliwość podstawy źdźbła. Dysponując taką wiedzą plantator może w odpowiedni sposób przygotować się na wiosnę, planując wykonanie zabiegów fungicydami „dopasowanymi” do tej sytuacji. Takie rozwiązania celowane w konkretnego sprawcę choroby są nie tylko bardziej skuteczne, ale i tańsze od środków działających „uniwersalnie”, „na wszystko” i aplikowane w jednym terminie.

A. Brachaczek