Zapoznaj się z nasza ofertą

Chlorek mepikwatu

Chlorek mepikwatu jest substancją z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin należącą do grupy piperydyn. Wyróżnia go możliwość stosowania w kilku bardzo różniących się od siebie uprawach.

W Polsce jest zarejestrowany w zbożach i rzepaku, na świecie do regulowania wzrostu między innymi winorośli i bawełny. Świadczy to o wyjątkowych możliwościach tej substancji aktywnej jako regulatora wzrostu roślin.

Chlorek mepikwatu charakteryzuje się systemicznym działaniem, substancja czynna „krąży” w roślinie. Aktywność chlorku mepikwatu jest mniej zależna od warunków pogodowych np. zastosowany w chłodniejszym okresie, wyzwala swoją moc w korzystniejszych warunkach, co przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. Warto zauważyć, że chlorek mepikwatu jest częściowo pobierany również przez korzenie. Działa przez okres około dwóch tygodni, a w warunkach niskiej temperatury, nawet dłużej.

Jakże często słyszymy o problemach z wykonaniem zabiegów wiosną, przede wszystkim ze względu na zbyt niską temperaturę. Ten problem nie dotyczy chlorku mepikwatu. Dla pobierania i skutecznego działania środka stosowanego do regulacji wysokości rzepaku jak też i zbóż wiosną wystarczy temp 5°C, co wyraźnie odróżnia go od innych regulatorów wzrostu, które potrzebują wyższych temperatur do prawidłowego działania. Chlorek mepikwatu działa na etapie produkcji giberelin hamując ich powstawanie w odróżnieniu od np. prohexadionu wapnia czy trineksapaku etylu, które spowalniają działanie giberelin już wyprodukowanych przez roślinę. Chlorek mepikwatu zapewnia elastyczność i możliwość wykonania zabiegów w warunkach, kiedy stosowanie innych regulatorów może być ryzykowne.

Daje to dużą elastyczność w zabiegach pojedynczych, w mieszaninach z innymi substancjami zapobie gającymi wyleganiu lub w zabiegach sekwencyjnych. Warto jednak mieć na uwadze, że najlepsze efekty regulacji wysokości zapewniają zabiegi wykonane w okresie końca krzewienia/początku strzelania w źdźbło (BBCH 30/31).