Zapoznaj się z nasza ofertą

Antraknoza fasoli

Spis treści

Objawy antraknozy fasoli

Antraknoza fasoli objawia się przede wszystkim na liściach, łodygach oraz strąkach roślin. Charakterystyczne symptomy to pojawienie się brunatnych, wydłużonych plam z ciemniejszym obrzeżem. Na strąkach widoczne są owalne, zagłębione zmiany z wyraźnie zaznaczonym, ciemnobrązowym brzegiem. W warunkach wysokiej wilgotności można zaobserwować zarodniki grzyba w postaci różowych skupisk.

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby

Rozwojowi antraknozy sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura w granicach 13–22°C. Infekcje nasilają się w okresach długotrwałych opadów. Choroba może rozwijać się zarówno w fazie wschodów, jak i w późniejszych etapach wzrostu, szczególnie jeśli nasiona zostały zakażone grzybem.

Cykl życiowy patogenu

Grzyb wywołujący antraknozę zimuje w resztkach roślinnych oraz w zakażonych nasionach. Wiosną zarodniki kiełkują, infekując nowe rośliny. Choroba może rozprzestrzeniać się lokalnie przez wodę opadową oraz mechanicznie podczas zabiegów agrotechnicznych.

Profilaktyka i metody zapobiegania

Podstawą ochrony przed antraknozą jest stosowanie zdrowego, kwalifikowanego materiału siewnego. Zaleca się unikanie monokultury i stosowanie odpowiedniego zmianowania. Wskazane jest również usuwanie resztek roślinnych z pola oraz odpowiednie przygotowanie gleby. Prawidłowy płodozmian oraz unikanie siewu w zbyt wilgotne podłoże zmniejszają ryzyko infekcji.

Zwalczanie antraknozy fasoli

W przypadku wystąpienia objawów antraknozy, możliwe jest zastosowanie środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania tej choroby w fasoli. Wybór preparatu powinien być dostosowany do fazy rozwojowej roślin oraz stopnia nasilenia objawów. Aktualną listę preparatów znajdziesz na stronie fungicydy Innvigo.

Znaczenie gospodarcze choroby

Antraknoza fasoli może prowadzić do znacznego obniżenia plonów, zwłaszcza w przypadku intensywnych infekcji występujących na początku sezonu wegetacyjnego. Choroba wpływa nie tylko na ilość, ale i jakość zbiorów, powodując ich zdyskwalifikowanie z obrotu handlowego. Dlatego tak ważne jest wdrażanie kompleksowych działań profilaktycznych oraz bieżące monitorowanie plantacji.

Więcej informacji można znaleźć w opracowaniach instytucji naukowych, np. PIORiN.