Trineksapak etylu – informacje o substancji aktywnej
Trineksapak etylu to związek z grupy cykloheksanodionów. W zbożach pobierany jest głównie przez liście i źdźbła, a następnie przenoszony do tkanek merystematycznych zapobiegając nadmiernemu wydłużaniu się międzywęźli. Skrócenie i usztywnienie źdźbeł zbóż zapobiega wyleganiu łanu. Intensywność działania zależy od fazy rozwojowej rośliny uprawnej, odmiany, stanowiska oraz warunków atmosferycznych. Najsilniejszemu skróceniu ulegają międzywęźla intensywnie wydłużające się w okresie stosowania środka. Odmiany genetycznie wysokie reagują na działanie środka silniejszym skróceniem międzywęźli. Redukuje wysokość roślin poprzez ograniczenie wydłużania się międzywęźli. Wzmacnia tkanki źdźbła poprzez ich pogrubienie. Zwiększa masę systemu korzeniowego poprzez stymulacje jego wzrostu. Wpływa na intensyfikację procesu fotosyntezy w roślinie. Poprawia wykorzystanie składników pokarmowych pobieranych przez rośliny.
Trineksapak etylu stosuje się w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego.
W Polsce trineksapak etylu jest głównie stosowany w zbożach, jednak na świecie jest również wykorzystywany do regulacji pokroju rzepaku oraz traw nasiennych. Wszystkie te cechy powodują, że trineksapak etylu to nie tylko typowy regulator wzrostu ograniczający wyleganie roślin ale również substancja wpływająca na ograniczenie stresu roślin podczas suszy, wyższy MTZ, jakość i plon ziarna.