Zapoznaj się z nasza ofertą

Tasznik pospolity

Ten jednoroczny lub dwuletni chwast jary występuje niemal we wszystkich rodzajach upraw. Najchętniej rozwija się w rzepaku, warzywach strączkowych, korzeniowych i okopowych, rzadziej w zbożach. Charakteryzuje go wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziająca się łodyga, skrętoległe liście oraz drobne kwiaty tworzące grono w górnej, nieulistnionej części łodygi. 

Czy tasznik pospolity jest szkodliwy dla upraw?

Jest bardzo szybko rozwijającą się rośliną. Jeden egzemplarz potrafi wyprodukować nawet 40 tysięcy nasion o żywotności większej niż 5 lat. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest profilaktyka i zapobieganie rozprzestrzeniania się tasznika pospolitego. Aby proces ten był skuteczny, należy również zabezpieczyć przylegające do upraw tereny, takie jak: ścieżki, rowy, pasy przydrożne. Należy też wysiewać dobrej jakości, pozyskany z pewnego i sprawdzonego źródła materiał siewny.

Jak skutecznie zwalczyć tasznik pospolity?

Tasznik pospolity wrażliwy jest na herbicydy, np.: amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chlomazon, chloroprofam, chlorosulfuron, fenmedifam, florasulam, linuron, nikosulfuron, oksyfluorofen, MCPA, mekoprop-P, metamitron, metazachlor, metobromuron, petoksamid, piroksysulam, pirydat, rimsulfuron, sulfosulfuron, sulkotrion, tembotrion, tribenuron metylowy