Zapoznaj się z nasza ofertą

Tobołki polne

Jest to roślina samopylna, jednoroczna lub dwuletnia. Jej okres zakwitu przypada od wiosny do wczesnej jesieni (kwiecień – wrzesień). Tobołki polne osiągają wysokość od 10 do 30 centymetrów, więc jest do roślina relatywnie niska. Posiadają rozgałęzioną, wzniesioną łodygę oraz skrętoległe, jasnozielone liście o jajowatym kształcie u dołu oraz sercowate u góry. Roślina posiada drobne kwiaty złożone z czterech płatków. Można rozpoznać ją także po zapachu, ponieważ po zgnieceniu wydziela zapach przypominający czosnek.

Czy tobołki polne mogą zaszkodzić uprawie?

Chwast jest niezwykle inwazyjny i szybko mnoży się i rozprzestrzenienia, ponieważ potrafi wydać jednorazowo nawet dwa tysiące nasion. Nasiona tobołków polnych zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, a sama roślina wydaje nasiona kilka razy w ciągu jednego roku. Występuje ona w glebach zasadowych, próchnicznych, cechujących się dużą ilością wapnia. Roślina wybiera gleby ciężkie, cechujące się dużą wilgotnością, bogate w substancje mineralne, dlatego też wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się na żyznych terenach.

Jak zwalczać tobołki polne w uprawie?

Najprościej za pomocą herbicydów, jak np.: 2,4-D, amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chloroprofam, chlorotoluron, chlorydazon, desmefiam, dikamba, fenmedifam, florasulam, fluroksypyr, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, karfentrazon, linuron, MCPA, mekoprop-P, metamitron, metobromuron, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, sulfosulfuron, terbutyloazyna, tifensulfuron, tribenuron