Zwalczanie chwastów w kukurydzy

Wybierz technologię ochrony kukurydzy

W Innvigo posiadamy szereg rozwiązań ochrony Twojej kukurydzy

Najlepsza oferta ochrony herbicydowej w kukurydzy

Najlepsza oferta herbicydowa skierowana dla plantatora kukurydzy to taka, która zawiera wszystkie możliwe kombinacje substancji aktywnych, z których można zbudować technologię na różne terminy zastosowania i wszystkie chwasty. Oferta herbicydów kukurydzianych Innvigo spełnia wszystkie potrzeby klientów przy pełnym zadowoleniu z ich zastosowania. Ochrona kukurydzy jest dość skomplikowana. Mając na uwadze stanowiska na których siejemy kukurydzę, przebieg pogody oraz zachwaszczenie na polach, należy podjąć decyzję jaki termin zastosowania herbicydów jest najlepszy, i które substancje poradzą sobie najlepiej z zagrażającymi uprawie chwastami.

Podstawowym herbicydem w technologii doglebowej jest Metodus 650 WG. Łączy on w sobie silne działanie trzech substancji aktywnych: izoksaflutolu, terbutylazyny i mezotrionu. Wyjątkowy synergizm ich działania zapewnia wysoką skuteczność zwalczania bardzo szerokiej gamy chwastów przy dawce 0,8 kg/ha z dodatkiem* Izosafner* w dawce 0,16 l/ha. Zalecamy go na plantacje zagrożone ze strony chwastnicy jednostronnej, komosy białej, psianki czarnej, przetaczników, rdestówki powojowatej, rdestu plamistego, szarłata szorstkiego czy samosiewów rzepaku. Drugim rozwiązaniem jest połączenie Metodus 650 WG w dawce 0,5l/ha oraz herbicydu Metos 960 EC w dawce 0,5 l/ha z dodatkiem Izosafner w dawce 0,1l/ha. Zabieg wykonujemy jeszcze przed wschodami kukurydzy.

Metodus 650 WG 0,8 kg/ha
+
Izosafner 0,161l/ha

Metodus 650 WG 0,5 kg/ha
+
Metos 960 EC 0,5 kg/ha
+
Izosafner 0,1l/ha

Tadeusz Łątka

Właściciel gospodarstwa ok. 1600 ha, w Luszkowie, w powiecie bydgoskim.
Uprawia kukurydzę, rzepak i pszenicę.

Przez ostatnie lata nie radziłem sobie z chwastami w kukurydzy, którą uprawiam systemem bezorkowym. Zabiegi nalistne nie pomagały, przepuszczały bardzo dużo chwastów. Potrzebowałem środka, który zwalczy wszystkie chwasty na etapie, gdy roślina zaczyna rosnąć. Zastosowałem doglebowo Metodus, który zawiera trzy substancje czynne i liczyłem na to, że będzie miał lepszą efektywność w zwalczaniu chwastów.
Po zbiorach kukurydzy mogę stwierdzić, że produkt wywiązał się w 100%. Tam, gdzie stosowaliśmy ochronę doglebową, pole było od początku wolne od chwastów i uzyskaliśmy bardzo wysokie plony.

Patryk Wasielewski

Zarządza 4 gospodarstwami o łącznej powierzchni 1200 ha w Rogowie, w powiecie łobeskim.
Uprawia kukurydzę, rzepak, pszenicę, pszenżyto i owies.

Zastosowanie Metodusa było podyktowane zarówno świetną ceną, jak i unikatowym składem trzech substancji aktywnych, które działają i dolistnie, i dogle- bowo. Środek likwiduje siewki chwastów, które już skiełkowały i zabezpiecza posianą kukurydzę. Efekt działania preparatu był widoczny od razu, długość działania też była zadowalająca.
Metodus całkowicie zabezpieczył kukurydzę przed chwastami. Ma trzy substancje aktywne, jest atrakcyjny cenowo, a dodatkowo to polski produkt.

Metos 960 EC

Herbicyd selektywny, układowy, powodujący hamowanie kiełkowania i rozwoju siewek chwastów. Metos 960 EC pobierany jest przez kiełkujące chwasty. Chwasty są niszczone przed wschodami, w okresie wschodów oraz krótko po wschodach. Umiarkowane opady i ciepła pogoda sprzyjają działaniu środka.

Metodus 650 wg

Metodus 650 WG to selektywny herbicyd o działaniu układowym, stosowany doglebowo, w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Działa szybko, skutecznie i metodycznie. Zawiera trzy substancje czynne i dwa mechanizmy działania. Działa doglebowo i nalistnie.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zwalczanie chwastów w kukurydzy jest wykonanie zabiegu powschodowego we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy, czyli w momencie gdy ma ona 2-3 liście właściwe (BBCH 12-13). Tego typu ochrona przed chwastami w mniejszym stopniu jest zależna od suszy, która może mieć kluczowe znaczenie przy zabiegach typowo doglebowych. Dodatkowo, chwasty są w bardzo wczesnych fazach rozwojowych i ich zwalczanie jest stosunkowo łatwe. Do takich zabiegów używamy mieszanin substancji o działaniu doglebowym i typowo nalistnym.
W roku 2022 Innvigo wprowadza na rynek nowy, wieloskładnikowy produkt, który idealnie sprawdza się w takiej technologii. Tudor 114 OD to kombinacja trzech substancji aktywnych – nikosulfuron, florasulam i tifensulfuron. Taki skład pozwala kontrolować zarówno chwasty prosowate jak i bardzo szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, w tym uciążliwych takich jako komosa biała.
Przy zabiegu wykonywanym we wczesnych fazach kukurydzy należy do herbicydu dodać substancję aktywną s-metalachlor w postaci
herbicydu Metos 960 EC. Pozwoli to jeszcze lepiej zwalczać chwasty prosowate (chwastnicę jednostronną) i dodatkowo zabezpieczyć plantacje przed jej późniejszymi wschodami.
Oba herbicydy stosujemy w dawkach: Tudor 114 OD 0,5 l/ha + Metos 960 EC 0,5-0,8 l/ha.
Bardzo skutecznym rozwiązaniem w tej fazie kukurydzy jest również mieszanina wieloskładnikowego herbicydu Mezonir 340 WG w dawce 0,5 kg/ha z herbicydem Metos 960 EC w dawce 0,5-0,8 l/ha.

Tudor 114 OD 0,5 l/ha
+
Metos 960 EC 0,5-0,8 l/ha

Dariusz Klusko, Pągów

Wraz z żoną i córkami prowadzi rodzinne gospodarstwo w Pągowie (woj. opolskie). Kukurydza na ziarno uprawiana jest na 230 ha – w płodozmianie, od dwóch sezonów w bezorkowej technologii pasowej.

Szukaliśmy preparatów, które działają nalistnie, żeby w glebie zostawało mniej pozostałości. Zastosowaliśmy preparat Tudor 114 OD plus Metos 960 EC i wspomagacz olejowy. Tudor 114 OD to dla nas idealne rozwiązanie. Ma trzy substancje, to ułatwia nam pracę. Zakładaliśmy, żeby plantacja była wolna od chwastów – i tak jest. Żeby nie było pozostałości – te substancje gwarantują, że ich nie będzie. Tudor 114 OD jest bezpieczny i jak najbardziej mogę go polecić.

Krzysztof Poterek, Wonieść

Kierownik gospodarstwa rolnego Wonieść Sp. z o.o. (woj. wielkopolskie). 700 ha, zajmuje kukurydza przeznaczona przede wszystkim na grys.

Chcemy rozszerzyć nasz płodozmian np. o ziemniaki, dlatego wybieramy Tudor 114 OD, który nie pozostawia żadnych substancji aktywnych w glebie. Zastosowaliśmy Tudor 114 OD z Metosem 960 EC. Produkt sprawdził się, było czysto – mimo wysokiego zachwaszczenia. Tudor 114 OD był skuteczny, dobrze się mieszał. Na roślinach nie było widać żadnych pozostałości ani fitotoksyczności.

Wojciech Przebieracz, SKR Kleczew

Kierownik gospodarstwa o areale 504 ha w Spółdzielni Kółek Rolniczych Kleczew w Budzisławiu Kościelnym (woj. wielkopolskie). Jedną z roślin uprawnych jest tam kukurydza przeznaczona na ziarno.

Największym problemem w uprawie kukurydzy po kukurydzy jest komosa i chwastnica. Środek musi być dobry, żeby je na 100% zwalczył. Gdy warunki pogodowe nie pozwoliły wykonywać zabiegów doglebowych, zastosowaliśmy nowy produkt – Tudor 114 OD. Tudor 114 OD ma szerokie spektrum działania. Spisał się wyśmienicie, nie uszkadzał roślin kukurydzy, zwalczał najuciążliwsze chwasty.

Bartłomiej Jurko, Maśluchy

Prowadzi produkcję roślinną na powierzchni ok. 200 ha w Maśluchach (woj. lubelskie). Zajmuje się też skupem zbóż, sprzedażą nawozów, usługami dla rolnictwa oraz produkcją i sprzedażą kwalifikowanego materiału siewnego. Uprawia ok. 30 ha kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno.

Od herbicydu nalistnego czy doglebowego oczekuję 100% skuteczności. Zdecydowaliśmy się na zabiegi nalistne z powodu małych ognisk perzu właściwego. Tudor 114 OD okazał się znakomitym rozwiązaniem, zwalczył wszystkie chwasty w kukurydzy. Tudor 114 OD eliminuje szerokie spektrum chwastów, jest bezpieczny dla kukurydzy i przystępny cenowo.

Albert Wlaszczyk, Wola Studzieńska Kolonia

W 70-hektarowym gospodarstwie w Woli Studzieńskiej (woj. lubelskie) uprawa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno zajmuje ok. 20 ha.
Prowadzi też firmę zajmującą się skupem zbóż i kompleksową obsługą rolnictwa m.in. w zakresie siewu, zbioru kukurydzy.

Zastosowaliśmy Tudor 114 OD, do tego Metos 960 EC. Środek trójskładnikowy daje wiele korzyści. Tudor 114 OD ma trzy substancje aktywne, które ładnie czyszczą łan, wystarczy jeden przejazd i nie musimy martwić się o wtórne zachwaszczenie. Po zastosowaniu Tudora 114 OD nie było żadnych objawów fitotoksyczności, a po innych środkach w tym roku często mogliśmy je obserwować. Włączymy go do ochrony w naszym gospodarstwie i będziemy go polecać innym rolnikom.

TUDOR 114 OD

TUDOR 114 OD to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie w formie zawiesiny olejowej (OD).
Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancje czynne nikosulfuron, tifensulfuron metylowy i florasulam zaliczane są do grupy 2 (dawnej grupy B).

Zawartość substancji czynnych:
florasulam (związek z grupy triazolopirymidyn) – 10 g/l (1,03%)
nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 80 g/l (8,28%)
tifensulfuron metylowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 24 g/l (2,48%)

Inne substancje niebezpieczne, niebędące substancją czynną:
Butan-1-ol, Kwasy benzenosulfonowe, C10-13 pochodne alkilowe, sole wapniowe, Kwasy benzenosulfonowe, C11-13 rozgałęzione pochodne alkilowe, sole wapniowe, 1,2-benzoizotiazol-3(2H)-on

Metos 960 EC

Herbicyd selektywny, układowy, powodujący hamowanie kiełkowania i rozwoju siewek chwastów. Metos 960 EC pobierany jest przez kiełkujące chwasty. Chwasty są niszczone przed wschodami, w okresie wschodów oraz krótko po wschodach. Umiarkowane opady i ciepła pogoda sprzyjają działaniu środka.

W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków do wykonania zabiegów doglebowych i wczesno-powschodowych, takich jak susza, nadmierne opady deszczu lub też na plantacjach gdzie dużym problemem są chwasty rozłogowe jak perz właściwy lub wieloletnie,
głęboko korzeniące się, wykonujemy zabiegi powschodowe. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy je wykonać najpóźniej w fazie
3-4 liści kukurydzy (BBCH 13-14). Późniejsze zwalczanie chwastów wpływa negatywnie na plon kukurydzy poprzez bardzo dużą konkurencję chwastów z rośliną uprawną o wodę, składniki odżywcze i światło. W tym terminie istotny jest dobór nalistnych substancji herbicydowych skutecznie zwalczających chwasty zarówno jedno i dwuliścienne. Idealnie skomponowany skład do takiego zabiegu znajdziemy w preparacie Mezonir 340 WG (nikosulfuron, rimsulfuron, mezotrion). Dzięki takiej kompozycji substancji aktywnych, gwarantuje on zwalczanie szerokiej palety chwastów jednoliściennych, łącznie z perzem właściwym i chwastnicą jednostronną oraz chwastów dwuliściennych, takich jak komosa biła, szarłat szorstki, psianka czarna, ostrożeń polny, przetaczniki i wiele innych. W celu wzmocnienia skuteczności herbicydu Mezonir 340 WG, zwłaszcza w przypadku zwalczania uciążliwych przetaczników i rdestów, można go połączyć z herbicydem zawierającym czysty tifensulforon - Tiff 040 OD w dawce 0,2 l/ha lub Framen 75 SG w dawce 15 g/ha. Do zwalczania dużej komosy białej, która bardzo często pokrywa się nalotem woskowym należy dodać adiuwant olejowy, niezależnie lub zamiast adiuwanta Asystent+.

Mezonir 340 WG 0,5 kg/ha
+
Tiff 040 OD 0,2 l/ha (lub Framen 75 SG 15 g/ha)
+
adiuwant olejowy

Mezonir 340 wg

Herbicyd selektywny na chwasty w kukurydzy o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG).

Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna mezotrion zaliczana jest do grupy F2, a substancje czynne nikosulfuron i rimsulfuron zaliczane są do grupy B.

Zawartość substancji czynnych:

  • mezotrion (związek z grupy triketonów) – 240 g/kg (24,0 %),
  • nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 80 g/kg (8,0 %),
  • rimsulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 20 g/kg (2,0 %).

Inne substancje niebezpieczne, niebędące substancją czynną:
Butan-1-ol, Kwasy benzenosulfonowe, C10-13 pochodne alkilowe, sole wapniowe, Kwasy benzenosulfonowe, C11-13 rozgałęzione pochodne alkilowe, sole wapniowe, 1,2-benzoizotiazol-3(2H)-on

TIFF 040 OD

TIFF 040 OD zawiera substancję czynną zaliczaną do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS) co powoduje blokowanie syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym białek co w konsekwencji prowadzi do zahamowania wzrostu oraz rozwoju chwastów. Środek pobierany jest głównie poprzez liście i szybko przemieszczany w roślinie, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów. Efekt chwastobójczy uzyskuje się po 14-20 dniach od zastosowania środka. Najskuteczniej działa na młode, intensywnie rosnące chwasty znajdujące się w fazie 4-6 liści Wykazuje selektywność czynną – rośliny kukurydzy mają zdolność rozkładania środka do związków nieaktywnych.

Zawartość substancji czynnej:
tifensulfuron metylowy (związek z grupy pochodnych triazynylosulfonylomocznika) – 40 g/l (3,74 %)

Na wszystkich plantacjach, na których występują problemy z uciążliwymi, a w dodatku długo i nieregularnie wschodzącymi chwastami, najlepiej sprawdzi się metoda sekwencyjnej ochrony herbicydowej. Zakłada ona dwukrotny wjazd opryskiwaczem. Wbrew pozorom takie podejście do ochrony kukurydzy jest coraz powszechniejsze, co wynika ze wzrastających problemów z odpowiednim zwalczaniem chwastów, szczególnie na polach, na których kukurydza uprawiana jest w monokulturze lub gdzie używane są nawozy naturalne wraz z którym do gleby dostają się nasiona niektórych chwastów, które wschodzą stosunkowo późno. Pierwszy zabieg, wykonujemy doglebowo po siewie kukurydzy, przy zastosowaniu herbicydu Metodus 650 WG. Przy odpowiedniej wilgotności gleby, skuteczność tego zabiegu może być wystarczająca nawet na trudnych i uciążliwych stanowiskach. Drugi zabieg planujemy w fazie 4–5 liści kukurydzy. Jest on kierunkowany głównie na zwalczanie chwastów jednoliściennych oraz chwastów ciepłolubnych, które wschodzą w późniejszym terminie. Zabieg ten można wykonać herbicydem Henik/Nixon 50 SG, który zawiera w swoim składzie nikosulfuron.

Metodus 650 WG 0,5 l/ha + Izosafner 0,5 l/ha

Metodus 650 wg

Metodus 650 WG to selektywny herbicyd o działaniu układowym, stosowany doglebowo, w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Działa szybko, skutecznie i metodycznie. Zawiera trzy substancje czynne i dwa mechanizmy działania. Działa doglebowo i nalistnie.

Henik 50 SG/ Nixon 50 sg

Henik 50 SG oraz Nixon 50 SG zawierają najpopularniejszą i najchętniej stosowaną w kukurydzy substancję nikosulfuron, który jest niezwykle selektywnym herbicydem o działaniu układowym. Chwasty pobierają go głównie przez liście, gdzie szybko przemieszcza się do stożków wzrostu blokując podziały komórkowe, czego następstwem jest zamieranie wrażliwych chwastów.

Inhibitory kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach

Metos 960 EC

s-metolachlor
Inhibitor enzymu ALS

Henik 50 SG/Nixon 50 SG

nikosulfuron

TIFF 040 OD

tifensulfuron metylowy

Framen 75 SG

tifensulfuron metylowy
Rassel 100 SC

florasulam
Inhibitor biosyntezy karotenoidów

RUMEZO 200 SE

mezotrion
Wieloskładnikowe
Metodus 650 WG

izoksaflutol, mezotrion, terbutylazyna
Mezonir 340 WG

mezotrion, nikosulfuron, rimsulfuron
Tudor 114 OD

florasulam, nikosulfuron, tifensulfuron

RINCON 25 SG

RINCON 25 SG to środek chwastobójczy w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, stosowany nalistnie, przeznaczony do powschodowego zwalczania niektórych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w kukurydzy oraz ziemniaku. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnej:
rimsulfuron – związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika – 25% (250 g/kg)

HENIK EXTRA 040 OD

Herbicyd w postaci zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą, stosowanym nalistnie, w uprawie kukurydzy. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna nikosulfuron zaliczana jest do grupy B.

Zawartość substancji czynnej:
nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 40 g/l (4,15%)

RUMEZO 200 SE

RUMEZO 200 SE to środek selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie zawiesinoemulsji do rozcieńczania wodą (SE).
Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna mezotrion zaliczana jest do grupy F2.

Zawartość substancji czynnej:
mezotrion (związek z grupy trójketonów) 200 g/l (18,69 %)

RASSEL 100 SC

Rassel 100 SC to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, koncentrat stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC).

Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna florasulam zaliczana jest do grupy 2 (dawnej grupy B).

Zawartość substancji czynnej:
florasulam (związek z grupy triazolopirymidyn) – 100 g/l (9,26%)


Idę po rekord