Zwalczanie szkodników

insektycydy a ochrona roślin przed szkodnikami

zwalczanie szkodników w uprawach pszenicy ozimej i rzepakuInsektycydy to preparaty mające na celu zwalczanie różnego rodzaju szkodników w uprawach roślin polnych czy sadownictwie. W zależności od substancji czynnych i składu chemicznego konkretnego insektycydu, może on albo ograniczać rozród owadów (co w efekcie doprowadza do ograniczenia ich ilości) albo zabijać owady.

Do zwalczania owadów najczęściej stosuje się produkty kupowane w postaci koncentratów, które po następnym rozwodnieniu można stosować przy użyciu opryskiwaczy polowych. Insektycydy należą do grupy pestycydów, mogą być związkami mikrobiologicznymi, syntetycznymi, a najstarsze środki owadobójcze są związkami naturalnymi takimi jak nikotyna. Efektywne zwalczanie szkodników ma znaczenie nie tylko ze względu na to, że mogą się one niezwykle szybko rozmnażać i rozprzestrzeniać po polach i sadach, niszcząc rośliny i w znacznym stopniu zmniejszając ilość zbiorów, ale także ze względu na potencjalne choroby, które owady te mogą wywoływać.

zwalczanie szkodników przez insektycydy

oprysk insektycydem w celu zwalczania szkodników

Insektycydy w zależności od sposobu zwalczania szkodników można podzielić na różne rodzaje – mogą one działać układowo i wtedy wraz z sokami przedostają się one do wnętrza rośliny uprawnej zwalczając owady nie szkodząc jednocześnie samej roślinie, albo powierzchniowo i w takim przypadku nanoszone są na zewnątrz rośliny. W zależności od reakcji ze szkodnikiem można je natomiast podzielić na takie, które wpływają na ich pokarmowy, oddechowy lub na samą powierzchnię owada. W ofercie producenta środków ochrony roślin Innvigo znajdują się insektycydy działające na:

  • chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego i słodyszka rzepakowego w rzepaku ozimym;
  • skrzypionki w pszenicy ozimej;
  • mszycę jabłoniową w jabłoni.

Chowacz brukwiaczek żeruje na polach rzepaku ozimego, kończy on zimowanie, gdy temperatura gleby osiąga 5 stopni, natomiast w dorosłej formie można go spotkać od czerwca/lipca. Jego żerowanie powoduje uszkodzenie łodyg rzepaka, co następnie powoduje osłabienie rośliny, zmniejszenie plonów oraz może generować pojawianie się grzybów.

Chowacz czterozębny to groźny szkodnik, w Polsce szczególnie uciążliwy w przypadku upraw rzepaku ozimego. Należy on do gatunku chrząszczy, można go rozpoznać po niebieskoczarnej barwie z szarymi łuskami, jego poczwarka posiada długi ryjek i jest koloru żółtego, natomiast larwa posiada brunatną głowę. Chowacz czterozębny występuje w większej części kontynentu europejskiego, zimą przebywa w górnej warstwie gleby, a jaja składane są na wiosnę.

Słodyszek rzepakowy potrafi wyrządzić ogromne szkody na polach rzepaku – jeżeli znacznie się rozprzestrzeni może obniżyć zbiory nawet o 3/4. Jest to bardzo mały chrząszcz, nie osiągający nawet 3 milimetrów, posiada owalny pancerz o ciemnozielonym odcieniu oraz charakterystyczne czułki kończące się buławką. Przeciwko temu szkodnikowi stosuje się oprysk rzepaku.

Skrzypionki należą do rodziny stonkowatych, można ją spotkać na polach uprawnych pszenicy, owsa oraz jęczmienia w całej Europie. Istnieje obecnie aż 800 gatunków skrzypionek, osiągających wielkość od 3 do 5 milimetrów.

Mszyca jabłoniowa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szkodników, nawet przez osoby nie zajmujące się profesjonalnie sadownictwem ze względu na swoje masowe występowanie. W skutek sposobu żerowania mszyca negatywnie wpływa na rozwój liści oraz pędów rośliny. Mszyce należą do rzędu pluskwiaków.

środki ochrony roślin przeciw szkodnikom

uprawy polne po zwalczeniu szkodników za pomocą insektycydów

Przy zastosowaniu środków owadobójczych należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta odnośnie dawkowania oraz metody użycia konkretnego preparatu. Zbyt wysokie lub na odwrót – zbyt niskie dawki produktu mogą bowiem mieć negatywne konsekwencje takie jak chociażby uodparnianie się owadów na insektycyd. Warto także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne – takie czynniki jak zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, intensywne opady deszczu mogą skutecznie ograniczać działania owadobójcze.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Innvigo zamieszczoną w zakładce Insektycydy – tam też znajduje lista aktualnie dostępnych preparatów do zwalczania szkodników oraz ich dokładny opis zastosowania. W aktualnej ofercie posiadamy Delcaps 050 CS, Delux 050 CS, Insodex 480 EC oraz Pyrifos 480 EC.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!