Chwasty w kukurydzy

 

Ochrona kukurydzy przed chwastami

Kukurydza to obecnie jedna z najczęzwalczanie chwastów w kukurydzyściej uprawianych roślin nie tylko na świecie, ale także i w Polsce. Jeszcze w drugiej połowie XIX wieku w naszym kraju pola kukurydzy stanowiły margines rolnictwa, obecnie plony tej rośliny liczone są w milionach ton. Swoją popularność kukurydza zawdzięcza przede wszystkim swoim właściwościom odżywczym – poza tym, że jest to roślina bardzo pożywna, zawiera także wiele ważnych witamin (w tym witaminy z grupy B, A, B, C, D, E, L), pierwiastków (wapń, cynk, selen, magnez, żelazo, potas, miedź, fosfor, jod) oraz niacynę i kwas foliowy. Kukurydzą hoduje się także na kiszonkę lub na ziarno, w celach produkcji paszy dla zwierząt, co stanowi znaczny odsetek ogółu produkcji rolnej. Pomimo szeroko rozpowszechnionej uprawy tej rośliny w dalszym ciągu nie jest zaspokajane pełne zapotrzebowanie na paszę dla zwierząt hodowlanych. Wzrastająca popularność kukurydzy to także efekt tego, że to w tej dziedzinie rolnictwa dokonał się w ciągu ostatnich lat największy rozwój pod kątem technologii uprawy, jest to obecnie zboże zaliczane do najbardziej wydajnych.

Kukurydza posiada charakterystyczne duże liście o szerokiej blaszce, jadalny żółty owoc na pojedynczym, wysokim źdźble osiągającym średnio ponad 2 metry wysokości. Jest to zboże światłolubne oraz ciepłolubne, jednoroczne. Zasiew kukurydzy w kraju przypadka na okres pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Na powodzenie zbiorów kukurydzy w znacznej mierze ma wpływ ilość opadów, dlatego w ubiegłym roku zbiory były niższe ze względu na ogólnokrajowe susze, chociaż ogólnie kukurydza nie jest wymagającym zbożem – potrzebuje średniej ilości nasłonecznienia i wody, jak i nie jest zbyt wymagającą rośliną pod kątem jakości gleby. Jak większość zbóż kukurydza źle znosi bardzo niskie temperatury.

rodzaje chwastów w kukurydzy

Plony kukurydzy jak w przypadku wszystkich zbóż uprawnych mogą być bardzo zmniejszone między innymi poprzez występowanie różnego rodzaju uciążliwych chwastów. W Polsceochrona kukurydzy przed chwastami najczęściej spotykanymi chwastami na polach kukurydzy są gwiazdnica pospolita, tobołki polne, tasznik pospolity, chaber bławatek, maruna bezwonna, chwastnica jednostronna, perz, perz właściwy, fiołek polny oraz komosa biała. Pomimo rozwiniętej technologii uprawy kukurydzy chwasty w zbożach to dalej poważny i powszechny problem dla rolników, nawet tych, którzy dbają o wysoką jakość ziarna i prawidłową uprawę gleby. Liczba różnego rodzaju chwastów tym bardziej utrudnia skuteczne uporanie się z niechcianymi roślinami. Dlaczego często jedyną możliwością poprawienia ilości i jakości zbiorów jest zastosowanie skutecznego i nowoczesnego herbicydu bądź ich mieszanki.

Chwasty w kukurydzy można zwalczać różnymi sposobami – nalistnie, doglebowo lub poprzez zabiegi sekwencyjne. Wady i zalety wyboru określonego systemu przedstawione zostały na poniższej tabeli, szczegóły dotyczące plusów i minusów stosowania konkretnych preparatów znajdują się w dziale Herbicydy. Aby skutecznie wprowadzić program zwalczania roślin herbicydami należy przede wszystkim dobrać odpowiedni preparat dedykowany nie tylko uprawom kukurydzy, ale także określonej grupie chwastów, ponieważ terminy wzrastania i specyfika różnych gatunków sprawiają, że nie każdym herbicydem można je zwalczyć. Należy także zwrócić uwagę na takie czynniki jak aktualna temperatura, faza rozwojowa kukurydzy oraz dawka stosowanego preparatu.

systemy na zwalczanie chwastow w kukurydzy

Występujące w kukurydzy chwasty można podzielić na jednoliścienne i dwuliścienne – do tych pierwszych zaliczają się chwastnica jednostronna, owiec głuchy, włośnice, miotła zbożowa, perz właściwy, wyczyniec polny. Natomiast chwasty dwuliścienne to blekot pospolity, jasnota purpurowa, przytulia czepna, szarłaty, bodziszek drobny, jasnota różowa, rumian polny, szczawie, dymnica pospolita, mak polny, rumianek pospolity, tasznik pospolity, gorczyca polna, maruna bezwonna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne, gwiazdnica pospolita, ostrożeń polny, samosiewy rzepaku oraz wilczomlecz obrotny.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie! W ofercie posiadamy herbicydy do zwalczania chwastów kukurydzy takie jak Rincon 25 SG (dedykowany do chwastów jednoliściennych), Rimel 25 SG, Henik 50 SG (dedykowany do chwastów dwuliściennych).