Gorczyca polna

Gorczyca polna to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jak skutecznie zwalczać gorczycę polną?

Jak zwalczać gorczycę polną? Skuteczne sposoby zwalczania gorczycy polnej

Gorczyca polna to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Znana jest także pod nazwą gorczyca świrzepa. Występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą (roślina kosmopolityczna).

Gorczyca polna jest rośliną jednoroczną z kategorii miododajnych, jak i owadopylnych i zarazem samopylnych. Jej nasiona mogą kiełkować nawet ponad kilkadziesiąt lat, ale przez wrażliwość na niskie temperatury występuje przede wszystkim w zbożach jarych. Osiąga wysokość od 30 do 60 cm.

GDZIE MOŻEMY SPOTKAĆ GORCZYCĘ POLNĄ?

Jest jednym z  najbardziej uciążliwych chwastów. Występuje głównie na glebach gliniastych, żyznych i bogatych w wapń. Rolnikom doskwiera przede wszystkim przy uprawach jarych: roślin okopowych, zbóż oraz rzepaku.

ZWALCZANIE GORCZYCY POLNEJ

Jak skutecznie zwalczać gorczycę polną? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: 2,4-D, amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chlorosulfuron, etofumesat, florasulam, linuron, oksyfluorofen, MCPA, metobromuron, metrybuzyna, nikosulfuron, pendimetalina, petoksamid, rimsulfuron, sulfosulfuron, tifensulfuron metylowy, triasulfuron, tribenuron metylowy.