Przetacznik bluszczykowy

Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny babkowatych. Jak skutecznie zwalczać przetacznik bluszczykowy?

przetacznik bluszczykowy. Jak skutecznie zwalczać przetacznik bluszczykowy

Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny babkowatych. Okres kwitnienia datujemy od marca do czerwca. Jego łodyga jest rozesłana, osiąga długość od 10 cm do 30 cm, rozgałęziona od podstawy i pokryta włoskami. Liście przybierają kształt okrągławo-jajowaty, podługowato-jajowaty, nerkowaty lub karbowany. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych kwiatach, które są koloru niebieskiego lub fioletowego.  

Występowanie przetacznika bluszczykowatego 

Występuje na glebach świeżych i żyznych o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Co ciekawe, pojedynczy egzemplarz produkuje przeciętnie 200-300 nasion, których kiełkowanie może odbywać się nawet w temperaturze 0 stopni. Wpływa to na łatwość rozprzestrzeniania się i rozrastania. Zachwaszcza większość upraw łanowych i szerokorzędowych. Najczęściej pojawia się w zbożach.

Zwalczanie przetacznika bluszczykowego

Nie jest chwastem trudnym do usunięcia z upraw, jak więc skutecznie pozbyć się przetacznika błyszczykowego? Jest wrażliwy na herbicydy, takie jak np.: diflufenikan, flurochloridon, fluroksypyr, karfentrazon etylowy, metazachlor, pendimetalina, pirydat, propyzamid, prosulfokarb