Rumianek pospolity

Rumianek pospolity jest to jeden z najpopularniejszych chwastów w polskim rolnictwie. Jak skutecznie zwalczać rumianka pospolitego?

rumianek pospolity. Jak skutecznie zwalczyć rumianek pospolity

Rumianek pospolity to jeden z najpopularniejszych chwastów w polskim rolnictwie. Charakteryzuje go bardzo rozgałęziona łodyga osiągająca do 50 cm długości. Na końcach poszczególnych rozgałęzień zawiązują się koszyczki o wypukłym kształcie. Kwiaty brzeżne mają niby języczkowaty kształt i są białe, natomiast kwiaty wewnętrzne rurkowate, żółte. 

Dlaczego rumianek pospolity jest zagrożeniem dla upraw?

Rumianek pospolity jest to chwast preferujący gleby umiarkowanie kwaśne, świeże, średnio zasobne lub zasobne. Szczególnie chętnie rozwija się w uprawach zbóż, kukurydzy i roślinach okopowych. Tym samym nie tylko utrudnia rolnikom zbiory, ale też redukuje plony.

Jak skutecznie ZWALCZAĆ rumiankA pospolitego z uprawy?

Rumianek pospolity jest wrażliwy na wiele herbicydów np.: bentazon, bromoksynil, chlopyralid, chlorotoluron, dikamba, dimetachlor, florasulam, flurochloridon, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, metazachlor, metrybuzyna, napropamid, sulfosulfuron, sulkotrion, tribenuron, triflusulfuron metylowy.