LA ZINA 500 SC
La Zina 500 SC to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany doglebowo lub nalistnie, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą (SC)
Zawartość substancji czynnych:
terbutyloazyna (terbutylazyna) (związek z grupy triazyn) – 500 g/l
Inhibitory fotosystemu II
5 (C1) grupa chemiczna
Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna terbutyloazyna (terbutylazyna) zaliczana jest do grupy 5 (dawnej grupy C1). Oprysk zawiera substancję czynną zaliczaną do grupy inhibitorów fotosyntezy w fotosystemie II.
Herbicyd w głównej mierze pobierany jest przez korzenie roślin i w niewielkim stopniu poprzez ich liście, powodując w pierwszej kolejności chlorozy liści widoczne w szczególności w przestrzeniach między nerwowych, a także na brzegach i wierzchołkach. Często symptomy działania nie są nawet widoczne, gdyż obumieranie chwastów następuje w czasie wschodów.
Środek najskuteczniej zwalcza chwasty od fazy kiełkowania do fazy 4 liści. Oprysk ogranicza wschody chwastów przez 5-8 tygodni.

Opis produktu
La Zina 500 SC to środek chwastobójczy w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą (SC). Jest to herbicyd selektywny o działaniu układowym, przeznaczony do stosowania doglebowego lub nalistnego przez użytkowników profesjonalnych. Produkt skutecznie ogranicza wschody chwastów przez okres 5-8 tygodni, zapewniając ochronę plantacji kukurydzy w kluczowych fazach rozwojowych.
Działanie i skład
Mechanizm(y) działania (FRAC): Środek zawiera substancję czynną z grupy inhibitorów fotosyntezy w fotosystemie II (klasyfikacja HRAC: grupa 5, dawna grupa C1).
- terbutyloazyna (500 g/l) – związek z grupy triazyn. Środek pobierany jest w głównej mierze przez korzenie roślin, a w mniejszym stopniu przez ich liście. Powoduje chlorozy liści widoczne w przestrzeniach międzynerwowych, a także na brzegach i wierzchołkach. Często symptomy nie są widoczne, gdyż obumieranie chwastów następuje już w czasie wschodów. Najskuteczniej zwalcza chwasty od fazy kiełkowania do fazy 4 liści.
Przeznaczenie (zakres ochrony)
Skuteczność środka zależy od metody stosowania (solo lub z adiuwantem Hydronis). Poniżej zestawienie gatunków wrażliwych i średniowrażliwych dla obu wariantów.
| Uprawa | Chwasty |
|---|---|
| Kukurydza | Wrażliwe: chaber bławatek (w mieszaninie z adiuwantem), fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, rumianek pospolity, rdestówka powojowata (stosowanie solo), szarłat szorstki, tasznik pospolity.
Średniowrażliwe: bodziszek drobny (stosowanie solo), chaber bławatek (stosowanie solo), rdestówka powojowata (z adiuwantem). |
Stosowanie i zalecane dawki
Dawka standard: 1,0 l/ha.
- Metoda A (solo): 1,0 l/ha.
- Metoda B (z adiuwantem): La Zina 500 SC 1,0 l/ha + adiuwant Hydronis w stężeniu 0,2% (0,2 l na 100 l wody).
- Termin stosowania: Po siewie, ale przed wschodami kukurydzy (BBCH 00-05).
- Zalecana ilość wody: 200–300 l/ha.
- Technika: Opryskiwanie średniokropliste.
- Liczba zabiegów: Maksymalnie 1 zabieg w sezonie wegetacyjnym.
- Etykieta: pobierz aktualny dokument
Praktyczne wskazówki
- W celu uzyskania najwyższej skuteczności należy dokładnie pokryć cieczą użytkową zwalczane chwasty.
- Nie zaleca się stosowania w liniach wsobnych kukurydzy i na plantacjach nasiennych bez wykonania próbnego zabiegu.
- Unikać stosowania w temperaturze poniżej 12°C i powyżej 25°C (mierzonej przy gruncie) oraz podczas południowych upałów i silnego nasłonecznienia.
Dlaczego warto wybrać La Zina 500 SC
- Długotrwałe działanie doglebowe (5-8 tygodni) ograniczające zachwaszczenie wtórne.
- Wysoka skuteczność na uciążliwe chwasty dwuliścienne, takie jak komosa biała czy szarłat.
- Elastyczność stosowania – możliwość aplikacji solo lub ze wspomagaczem Hydronis dla poszerzenia spektrum działania (np. lepsze zwalczanie chabra bławatka).
- Bezpieczeństwo dla roślin następczych w normalnym cyklu zmianowania.
Środki ostrożności i następstwo dla roślin
- Karencja: Niewymagana.
- Następstwo roślin: Środek rozkłada się w glebie w okresie wegetacji. W normalnym cyklu uprawowym rośliny następcze można siać po roku lub wcześniej po orce głębokiej (min. 20 cm). W przypadku wcześniejszej likwidacji plantacji (np. przymrozki) konieczna jest roczna przerwa przed siewem roślin następczych.
- Ograniczenia: Nie stosować na tym samym polu produktów zawierających terbutyloazynę częściej niż co 3 lata oraz w dawce przekraczającej 850 g/ha s.cz. Nie stosować na glebach bardzo przepuszczalnych.
Jak sporządzić ciecz użytkową
- Przed użyciem wstrząsnąć zawartością opakowania.
- Dokładnie ustalić potrzebną objętość cieczy.
- Zbiornik opryskiwacza napełnić częściowo wodą i włączyć mieszadło.
- Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika.
- Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza.
- Uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać.
Case study: Skuteczna ochrona przedwschodowa
Cel: Eliminacja konkurencji chwastów dwuliściennych od momentu kiełkowania kukurydzy.
Zakres: Zastosowanie środka La Zina 500 SC w dawce 1,0 l/ha z adiuwantem Hydronis bezpośrednio po siewie.
Wynik: Plantacja wolna od chwastów w krytycznym okresie wschodów (przez 8 tygodni), co pozwoliło na niezakłócony rozwój roślin uprawnych i wyeliminowało konieczność wczesnych zabiegów korekcyjnych.
Źródła i linki wewnętrzne
- Etykieta produktu (PDF)
- Powiązane treści: Ochrona kukurydzy, Technologia doglebowa
- Kontakt z Doradcą
FAQ – najczęstsze pytania o La Zina 500 SC
Jaka jest substancja czynna preparatu La Zina 500 SC?
Kiedy stosować środek La Zina 500 SC?
Jaka jest zalecana dawka na hektar?
Czy La Zina 500 SC zwalcza chaber bławatek?
Jak długo środek chroni przed chwastami?
Jaka jest wymagana ilość wody do zabiegu?
Czy po zastosowaniu środka można siać zboża?
W jakich temperaturach stosować La Zina 500 SC?
Gdzie mogę kupić produkt La Zina 500 SC?
Stosowanie w mieszaninie z adiuwantem
Dawka 0,5 l/ha:
| Chwasty wrażliwe: | chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, przytulia czepna, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity |
| Chwasty średniowrażliwe: | rdestówka powojowata |
| Chwasty średnio odporne: | bodziszek drobny |
Kukurydza
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 l/ha.
Stosowanie w mieszaninie z adiuwantem
La Zina 500 SC w dawce 1,0 l/ha + adiuwant Hydronis w stężeniu 0,2% (0,2 l na 100 l wody).
Termin stosowania: środek stosować po siewie, ale przed wschodami kukurydzy (BBCH 00-05)
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Liczba zabiegów: 1.
Poznaj technologie ochrony, gdzie stosowany jest herbicyd LA ZINA 500 SC: