Dymnica pospolita

Dymnica pospolita to roślina z rodziny makowatych, występująca na terenie całej Polski. W jaki sposób zwalczać dymnicę pospolitą?

Jak zwalczać dymnicę pospolitą? Sposoby na zwalczanie dymnicy pospolitej

Dymnica pospolita to roślina z rodziny makowatych, występująca na terenie całej Polski. Wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym oraz leczniczym, gdzie znana jest pod nazwą dymnicy lekarskiej. Należy jednak pamiętać, by nie wykorzystywać jej bez znajomości jej właściwości, gdyż jest trująca.

Dymnica jest rośliną jednoroczną, kwitnącą od kwietnia do października. Niestety, kiełkuje przez cały rok, więc jest trudna i uciążliwa do zwalczania. Osiąga wysokość od 10 do 40 cm, może wyprodukować do 400 nasion, które potrafią przeżyć ponad 11 lat.

Gdzie możemy spotkać dymnicę pospolitą?

Występuje na glebach zasadowych, suchych, piaszczystych i gliniastych, od niżu po pogórze. Rolnikom doskwiera przede wszystkim przy uprawie kukurydzy, zbóż, roślin okopowych i rzepaku.

Zwalczanie dymnicy pospolitej

Jak skutecznie zwalczać dymnicę pospolitą? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: bentazon, chlopyralid, dikamba, etofumesat, flurochloridon, izoproturon, lenacyl, MCPA, mekoprop-P, metamitron, metrybuzyna, nikosulfuron, oksyfluorofen, rimsulfuron, sulfosulfuron, terbutyloazyna.