Oziminy w różnych fazach

Zboża ozime w województwie warmińsko-mazurskim są w różnych fazach rozwojowych

Oziminy w różnych fazach rozwojowych

– Zboża ozime w województwie warmińsko-mazurskim są w różnych fazach rozwojowych – od dość zaawansowanych z krzewieniem do szpilkowania – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Mariusz Michalski, menedżer ds. upraw firmy Innvigo.

Stan roślin uzależniony jest od gleby na jakich są one uprawiane, ale nie tylko. Ważny jest też sposób uprawy i termin siewu.

– W tym sezonie z powodu wykonywania siewów w różnych terminach, często opóźnionych z powodu braku opadów, mieliśmy do czynienia też ze zróżnicowanymi wschodami zbóż. Przez to dużo plantacji jest nierównych. Dodatkowo dało się zaobserwować w łanach mszyce – głównie na lepszych i w prawidłowym terminie zasianych plantacjach. Można znaleźć septoriozy i mączniaka, jednak bez jakiś silnych presji – jak to bywało w latach ubiegłych przede wszystkim na plantacjach bardziej zaawansowanych – dodał Michalski.

Jak zaznacza, w ostatni weekend spadło trochę deszczu, jednak zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb.

– Wilgoć dotarła do głębokości 7-10 cm, dalej jest mocno sucho i to przede wszystkim ilość wody decyduje o stanie plantacji – podkreśla Mariusz Michalski.

Jakie są rokowania na przyszłość? – Na najbliższe dni prognozowane są temperatury powyżej 10ᵒC. Noce są dość ciepłe, a w ciągu dnia utrzymuje się duża wilgotność powietrza, dlatego po ostatnich nawet niewielkich opadach jest szansa, że część plantacji trochę nadrobi i się wyrówna – dodaje.