Zapoznaj się z nasza ofertą

Pryszczarek kapustnik

Muchówka długości od 1,2 do 1,5 mm, larwa wielkości około 2 mm. Słów jest brązowy z charakterystycznym odwłokiem w kolorze czerwonym lub żółtym. Często może być mylony z komarem przez bardzo podobną budowę ciała – szczególnie odnóża. Larwy tego szkodnika w początkowej fazie są przezroczyste, pozbawione głowy i nóg. Dopiero później nabierają barwy i robią się białe lub żółtawe. To one są stadium najbardziej zagrażającym plonom.

Objawem żerowania są przedwcześnie żółknące, nabrzmiałe, wykrzywione przy wierzchołku i przedwcześnie pękające łuszczyny. Wylęgające się wiosną samice składają jaja do wnętrza młodych lub uszkodzonych przez chowacza podobnika łuszczyn.

W jednej łuszczynie żeruje od 5 do 100 osobników, w ciągu roku może się pojawić do trzech pokoleń. Zimuje w stadium poczwarki. Pryszczarek kapustnik jest szczególnie groźny, gdy występuje łącznie z chowaczem podobnikiem, którego uszkodzenia ułatwiają samicom składnie jaj.

Występowanie pryszczarka kapustnika

Najchętniej żeruje na roślinach kapustnych takich jak: rzepak, brukiew, rzodkiew oraz rzodkiewka. Jest zagrażający uprawie, ponieważ wysysa soki z roślin, co prowadzi do żółknięcia i deformacji łuszczyn. Masowe pojawianie się szkodnika może spowodować obniżenie plonu nawet o połowę.

Zwalczanie pryszczarka kapustnika

Jak zwalczyć pryszczarka kapustnika? Najlepszą metodą jest użycie insektycydów, które skutecznie zwalczają różnego rodzaju szkodniki w uprawach rolnych.

[netimagecms.wordpress.innvigo_related_product_slider type="product_pest" id="548"]