Zapoznaj się z nasza ofertą

Słodyszek rzepakowy

Jest to niewielki chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych. Posiada pancerz w kolorze chitynowym mieniący się na ciemnozielono lub granatowo. Charakteryzują go ciemne plamki na grzbiecie.

Chrząszcz wielkości od 1,5 do 2,5 mm, larwa od 3,5 do 4 mm ma 3 ciemne plamy na każdym segmencie ciała pokrytego rzadkimi włoskami, trzy krótkie pary odnóży. Jaja składane są do wnętrza pąków (larwy odżywiające się pyłkiem kwiatowym nie czynią ro- ślinom większych szkód). Larwy przepoczwarczają się w glebie, postacie dorosłe pojawiają się w lipcu, żerując do sierpnia, kiedy to szukają kryjówek na przezimowanie.

Chrząszcz przegryza pąki kwiatowe chcąc dostać się do pyłku, powstałe w ten sposób uszkodzenia powodują ich usychanie i odpadanie.

Największe szkody powoduje w fazie zwartego pąka.

Występowanie słodyszka rzepakowego

Jest jednym z najgroźniejszych szkodników rzepaku, ale nie tylko, bo także na warzywach kapustnych, rzepie i brukwi. Jego larwy żerują na pąkach kwiatowych rośliny. Wyrządza on ogromne straty w uprawach, które mogą sięgać nawet połowy plonu.

Zwalczanie słodyszka rzepakowego

Jak skutecznie zwalczyć słodyszka rzepakowego? Najlepszą metodą jest użycie insektycydów, które skutecznie zwalczają różnego rodzaju szkodniki w uprawach rolnych.

[netimagecms.wordpress.innvigo_related_product_slider type="product_pest" id="528"]