Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny babkowatych. Okres kwitnienia datujemy od marca do czerwca. Jego łodyga jest rozesłana, osiąga długość od 10 cm do 30 cm, rozgałęziona od podstawy i pokryta włoskami. Liście przybierają kształt okrągławo-jajowaty, podługowato-jajowaty, nerkowaty lub karbowany. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznych kwiatach, które są koloru niebieskiego lub fioletowego.
Występowanie przetacznika bluszczykowatego
Występuje na glebach świeżych i żyznych o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Co ciekawe, pojedynczy egzemplarz produkuje przeciętnie 200-300 nasion, których kiełkowanie może odbywać się nawet w temperaturze 0 stopni. Wpływa to na łatwość rozprzestrzeniania się i rozrastania. Zachwaszcza większość upraw łanowych i szeroko rzędowych. Najczęściej pojawia się w zbożach.
Zwalczanie przetacznika bluszczykowego
Nie jest chwastem trudnym do usunięcia z upraw, jak więc skutecznie pozbyć się przetacznika błyszczykowego? Jest wrażliwy na herbicydy, takie jak np.: diflufenikan, flurochloridon, fluroksypyr, karfentrazon etylowy, metazachlor, pendimetalina, pirydat, propyzamid, prosulfokarb