Perz właściwy

perz i jego zwalczanie

perz właściwyPerz właściwy jest byliną czyli rośliną wieloletnią, wydającą nasiona wielokrotnie podczas swojego okresu wegetacyjnego. Należy też do grupy roślin wiechlinowatych pospolicie określanych mianem traw. Występuje powszechnie na całym kontynencie, z łatwością dostosowując się do różnego rodzaju gleb – wyjątek stanowią tu tylko tereny piaszczyste, z bardzo niewielką zawartością wody. Jest apofitem czyli występuje poza obrzeżami lasów i polami także w siedliskach sztucznie stworzonych przez człowieka.

Jest to roślina wiatropylna, jej okres zakwitu przypada na wiosnę i lata – od czerwca do września. W Polsce znana jest ze swoich efektów leczniczych, ponieważ posiada działanie przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, moczopędne i przeczyszczające, dlatego też stosuje się ją w przypadku różnego rodzaju zatruć czy zakażeń w formie odwaru. Niestety perz właściwy może się także szybko rozprzestrzenić jako niechciana roślina na polach uprawnych, dlatego też znana jest rolnikom jako pospolicie występujący chwast, a zwalczanie perzu właściwego może przysparzać wielu trudności.

występowanie i rozpoznanie perzu właściwego

perz zwalczanie w rzepakuPerz właściwy występuje na terenach Europy i Azji w tym jest szeroko rozprzestrzeniony w naszym kraju, szczególnie na niższych partiach terenu. Jest silnie rozprzestrzeniającym się chwastem najczęściej przenosząc się za pomocą ziaren siewnych, a swój proces odtwarzania może realizować nawet przy zastosowaniu bardzo małych rozłogów, rozmnażając się w sposób wegetatywny, dlatego jego zwalczanie bywa uciążliwe. Dodatkowo perz właściwy jest geofitem ryzomowym, co oznacza, że z powodzeniem przetrzymuje okres zimowy w postaci kłączy (kłącza posiadają zmagazynowane substancje pozwalające roślinie z powodzeniem odnowić się na powierzchni na wiosnę) pod powierzchnią gleby. W konkurencji z innymi roślinami z powodzeniem zwycięża w walce o zajmowanie powierzchni, dostęp do wody i światła, dlatego też silnie obniża zbiory i jakość upraw.

Perz właściwie może występować na polach praktycznie wszystkich rodzajów roślin uprawnych w tym:

  • zbóż jarych i ozimych (np. rzepaku, pszenicy ozimej);
  • kukurydzy;
  • ziemniaków.

Roślina ta posiada liczne źdźbła rosnące na wysokość od 20 do 150 centymetrów, podłużne liście, które we wczesnym okresie są lekko owłosione (w późniejszym tracą włoski), oplewione owoce oraz błyszczące kłącze. Kwiaty perzu właściwego posiadają kształt kłosa o długości około 10 centymetrów, składającego się z kilkunastu mniejszych kłosków. Perz właściwy należy do wiechlinowatych czyli roślin krzewiących się za pomocą wypuszczania licznych źbeł.

perz właściwy A środki ochrony roślin

pole kukurydzy

Perz właściwy jest chwastem, który z racji swojego częstego występowania i trudności jeżeli chodzi o zwalczanie, sprawia rolnikom wiele problemów. Jeśli rozprzestrzeni się na polu uprawnym należy sięgnąć po specjalistyczną chemię dla rolnictwa w celu jego usunięcia. Metody chemiczne w zwalczaniu tej rośliny wykonuje się w okresie letnim oraz jesiennym, w momencie kiedy roślina rozwinie się dostatecznie. Wtedy też roślina przez liście pobiera herbicyd, który następnie działa na wszystkie części perzy właściwego powodując jego obumieranie. Okres obumierania chwastu następuje w okresie do kilku tygodni.

Jeżeli chodzi o konkretne dane odnośnie środków ochrony roślin zwalczających perz właściwy w uprawach roślin zachęcamy do przejścia do działu herbicydy. Znajduje się tam chemia dla rolnictwa, cechująca się nowoczesnym działaniem i skutecznym składem elementów.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!