Fiołek polny

Fiołek polny W UPRAWACH ROŚLIN

fiołek polnyFiołek polny, czasem nazywany:

  • bratkiem polnym;
  • bratkiem dzikim;
  • bratkiem drobnokwiatowym;
  • lub po prostu sierotką.

Osobom niezajmującym się uprawami rolnymi najpewniej kojarzy się z ozdobną rośliną, niestety, z perspektywy rolników jest uciążliwym, trudno usuwalnym z pól chwastem występującym głównie w zbożach ozimych, bardzo rozprzestrzenionym na terenie naszego kraju.

Jest to roślina wyjątkowo niewymagająca jeżeli chodzi o warunki niezbędne do wegetacji. Fiołek polny występuje głównie w uprawach zboża ozimego. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym chwastem jest wykrycie go we wczesnym etapie wegetacji. Fiołek polny to roślina jednoroczna jara lub ozima. Najczęściej osiąga wysokość około 20 cm, ale zdarzają się jednostki nawet kilkukrotnie wyższe. Liście fiołka polnego są jajowate, początkowo okrągłe i karbowane, a z czasem stają się lancetowate, z długimi przylistkami. Kwiaty są w odcieniach bieli z żółtym środkiem. W niektórych odmianach także z elementami fioletowymi.

Fiołek polny a ochrona uprawfiołek odmiany pola

Fiołek posiada różne odmiany – ich doniczkowa wersja jest zbliżona do polnej – różnica polega głównie na wielkości kwiatów – te na polach są drobniejsze. Fiołek polny może pojawić się na polach zarówno jesienią, jak i wiosną. Z uwagi na to, że najlepiej pozbyć się go na wczesnym etapie jego okresu wegetacyjnego zalecane jest szybkie działanie z użyciem nowoczesnego herbicydu, ponieważ jest on bardzo dobrze przystosowany do rozwoju i poszerzania swojego zasięgu, jeśli będziemy długo czekać może on poważnie obniżyć jakość oraz ilość plonów. Często może on się pojawić w kukurydzy, pszenicy, rzepaku i pozostałych rodzajach zbóż ozimych.

 

Ochrona upraw przed fiołkiem polnym

fiołek polny na polachFiołek polny to jeden z głównych chwastów występujących w zbożach ozimych. Chwast ten jest uciążliwy głównie w początkowych okresach rozwoju roślin uprawnych. Występuje w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk na metr kwadratowy i może ograniczyć plonowanie nawet o 40%. Bardzo istotne jest, że fiołek polny bardzo szybko się rozwija i po krótkim czasie może stać się odporny na działanie herbicydów, dlatego też jest jednym najczęściej występujących w Polsce chwastów i wielu rolników szuka specjalistycznych środków chemicznych skierowanych właśnie na zwalczanie tej rośliny. Jak w przypadku chwastów ogółem najlepiej zlikwidować problem występowania fiołków polnych już na samym początku ich występowania, gdyż chwasty bardzo szybko rozprzestrzenią się i asymilują na polu, zabierając zbożom minerały, wodę i światło niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.

Skutecznymi herbicydami w walce z fiołkiem polnym są:

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!