Jasnota purpurowa

Jasnota purpurowa to roślina należąca do rodziny jasnotowatych (dawniej wargowych). Jak skutecznie zwalczać jasnotę purpurową?

Zwalczanie jasnoty purpurowej. Jak skutecznie zwalczać jasnotę purpurową?

Jasnota purpurowa to roślina należąca do rodziny jasnotowatych (dawniej wargowych). Jest archeofitem występującym na terenie całej Polski.

Jasnota purpurowa jest rośliną jednoroczną jarą lub zimującą. Kwitnie przez cały rok, jest także miododajna. Jej pęd osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Zazwyczaj rośnie w skupieniach.

GDZIE MOŻEMY SPOTKAĆ JASNOTĘ PURPUROWĄ?

Najczęściej występuje na żyznych i gliniastych glebach. Jest rośliną azotolubną, ruderalną i niestety, dość popularnym chwastem w uprawach rolniczych – szczególnie warzyw, ale spotkać ją można w zasadzie na wszystkich polach uprawnych.

ZWALCZANIE JASNOTY PURPUROWEJ

Jak skutecznie zwalczać jasnotę purpurową? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: bentazon, chlomazon, chlorosulfuron, dimetachlor, fenmedifam, fluroksypyr, izoksaflutol, jodosulfuron, karfentrazon, metamitron, metazachlor, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, pendimetalina, pirydat, rimsulfuron, sulkotrion, terbutyloazyna, tribenuron metylowy