Maruna bezwonna nadmorska

charakterystyka i zwalczanie maruny bezwonnej

maruna bezwonnaMaruna bezwonna (znana także jako maruna nadmorska) to roślina występująca pospolicie na obszarze całej Polski. Zaliczana jest to grupy astrowatych, co oznacza, że posiada drobne kwiaty układające się w kształt koszyczka na szczycie łodygi. Z perspektywy rolników i sadowników jest powszechnym, trudnym w zwalczaniu chwastem. Chwasty te mogą występować w kukurydzy, pszenicy ozimej, rzepaku oraz innych uprawach.

Jak widać na załączonych zdjęciach roślina jest bardzo podobna do rumianku, z tą różnicą, że nie wydziela żadnego zapachu (stąd też jej nazwa) oraz nie posiadając żadnych wartości leczniczych jest zupełnie nieprzydatna dla człowieka – dlatego zaklasyfikowana zostaje jako chwast, niepożądany na terenach uprawnych. Ze względu na swoje podobieństwo do tego zioła jej potoczna nazwa to rumianek bezwonny. Występuje także pod nazwą maruny nadmorskiej ze względu na przypisywane jej pochodzenie (nie ze względu na jej występowanie (!) – może występować na terenie całego kraju).

WYSTĘPOWANIE maruny bezwonnej

Roślina występuje powszechnie na całym świecie, w tym między innymi na obszarach Europy i Azji. Wybiera najczęściej tereny podmokłe, znajdujące się w niedalekiej odległości od różnego rodzaju zbiorników wodnych. W tym często występuje na polach uprawnych cechujących się dużą wilgotnością, bogatymi w składniki mineralne. Jest często występującym chwastem wśród takich roślin jak:

  • zboża,
  • buraki,
  • rzepak,
  • ziemniaki,
  • kukurydza.

Skutkiem jej występowania jest wyjaławianie terenu a co za tym idzie znaczne zmniejszenie ilości i jakości plonów. Nasiona maruny bezwonnej są bardzo lekkie, co sprawia, że wraz z podmuchami wiatru bez problemu przenoszą się nie tylko w obrębie jednej uprawy, ale także na pobliskie pola, dlatego najlepiej pozbyć się tej rośliny w jak najwcześniejszym etapie jej rozwoju.

ROZPOZNANIE maruny bezwonnej

maruna bezwonna poleMaruna bezwonna (maruna nadmorska) składa się ze wzniesionej na wysokość 25-60 centymetrów rozgałęzionej łodygi, nitkowatych liście oraz kwiatów, które na brzegach posiadają barwę białą, a wewnątrz żółtą. Kwiaty posiadają średnicę od jednego do kilku centymetrów.

Maruna bezwonna rozpoczyna okres zakwitu, w zależności od warunków atmosferycznych, w maju lub czerwcu, a koniec tego okresu przypada we wrześniu. Możemy ją spotkać zarówno wśród upraw roślin, jak i na wszelkiego rodzaju podmokłych terenach bogatych w składniki mineralne oraz z możliwością swobodnego dostępu do światła. Występuje ona zarówno w formie rośliny jarej jak i ozimej, najczęściej występuje w formie jednorocznej, ale zdarza się także, że może przybierać formy rośliny wieloletniej.

maruna bezwonna a ochrona upraw

maruna bezwonna kwiat

Maruna bezwonna może wydawać nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, które wykazują bardzo wysokie zdolności przetrwania – potrafią bez problemu przeczekać okres zimowy, zachowują swoje zdolności rozwoju wiele lat i często przechodzą nieuszkodzone przez układ pokarmowy zwierząt. Ze względu na ogromną liczbę nasion produkowanych przez roślinę w okresie zakwitu mogą one także przedostawać się do materiału siewnego skutecznie ograniczając również kolejne zbiory. Szacuje się, że rozprzestrzeniona w uprawie maruna bezwonna może powodować straty sięgające nawet około 30%.

W kwestii zwalczania maruny bezwonnej dużo przydatnych informacji można znaleźć w naszym dziale herbicydy. Znajdują się tam środki ochrony roślin wraz z dokładnym opisem składu oraz zastosowania.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!