Chaber bławatek

Chaber Bławatek w uprawach roślin

chaber bławatek

Niebieska roślina jaką jest chaber bławatek wielu osobom może kojarzyć się po prostu z ładnym polnym kwiatem, służącym jako ozdoba, bardziej wnikliwe osoby mogą kojarzyć go także jako roślinę leczniczą lub używaną w przemyśle kosmetycznym. Jednak dla rolników może on niestety okazać się prawdziwą udręką, ponieważ w uprawach pełni on rolę chwasta atakując głównie zboża jare i ozime a także rzepak.

Chaber bławatek to roślina szeroko występująca zarówno w Europie jak i Azji, Polska nie jest tutaj wyjątkiem – można go spotkać równie często, jak inne chwasty polne. Jest to także jeden z najbardziej popularnych w kraju archeofitów czyli roślin przeniesionych na nasz obszar z innych regionów świata.

Innymi nazwami chabra bławatka są także:

  • samosiejka;
  • jasieniec;
  • głowacz;
  • modrak.

Roślina ta może osiągać nawet 90 centymetrów wysokości, ma słabo ulistnioną, cienką i prostą łodygę zakończoną najczęściej niebieskimi kwiatami o specyficznym kształcie widocznym na zamieszczonym zdjęciu.

Chaber Bławatek jako chwast polny

chaber bławatek chwasty w uprawachChaber bławatek to roślina której okres wegetacji to rok, jednak w glebie jej owoce zachowują zdolność do kiełkowanie nawet do 10 lat. Chaber należy do gatunku roślin segetalnych, co oznacza, że rośnie on wśród roślin uprawnych, posiadając podobne do nich cykle wegetacyjne.

Cechami roślin segetalnych są między innymi:

  • wytrzymałość na różnorodne niekorzystne czynniki klimatyczne i środowiskowe oraz szybkie tempo wzrostu i rozprzestrzeniania się, co skutkuje także trudnością w pozbyciu się ich na niechcianych obszarach rolnych i tym samym trudnościami w ochronie upraw roślin polnych;
  • obniżanie jakości roślin polnych, wśród, których wyrastają oraz zmniejszanie ich ilości;
  • utrudnianie dostępu do wody i światła zbożom jarym, ozimym i pozostałym roślinom uprawnym;
  • niektóre z tych roślin mogą być nosicielami szkodników i chorób, powodując w efekcie swojego występowania zatrucia zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt hodowlanych.

Ochrona upraw roślin przed chabrem bławatkiem

chaber bławatek ochrona uprawNiestety, z uwagi na to że chaber bławatek to chwast zimujący czyli jego nasiona przetrwają pomimo mrozów, jest on trudny do zwalczenia i nierzadko przewyższa zdolnością przetrwania zboża ozime, jare czy rzepak wśród których się znalazł. Z uwagi na fakt jego zimowej wegetacji o wiele lepiej zająć się zwalczaniem chabra jesienią, a nie czekać do wiosny, kiedy chwast może już zacząć kiełkować (chociaż oczywiście, jeśli problem nie został usunięty przed mrozami i tak trzeba spróbować wiosną pozbyć się niechcianej rośliny).

Jako producent środków ochrony roślin Innvigo oferuje szeroki wybór herbicydów czyli środków do chemicznego zwalczania chwastów w uprawach zbóż i innych roślin. Z preparatami, które zostały w sposób nowoczesny opracowane w celu przeciwdziałania chwastom ochrona upraw roślin polnych i ogrodowych jest prostsza i bardziej efektywna. Zachęcamy do zapoznania się z działem herbicydy, gdzie znajdują się dokładnie opisane produkty pozwalające na skuteczne zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej, rzepaku i pozostałych uprawach polnych i ogrodowych.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!