Zapoznaj się z nasza ofertą

Komosa biała

Komosa biała, znana także z nazw lebioda oraz chenopodium album, to pospolicie występujący chwast zaliczany do grupy kosmopolitycznej. W Polsce występuje powszechnie na terenie całego kraju. Jest to roślina z rocznym okresem wegetacji, ale jej nasiona zachowują swoje zdolności rozwoju aż do 30 lat. Komosa biała jest wiatropylna, kwitnie w okresie letnio-jesiennym, najczęściej od początku czerwca do października. Pobierając duże ilości wody oraz składników mineralnych z gleby chwast ten bardzo szkodzi uprawom roślin, może on nawet zupełnie zniwelować plony.

KOMOSA BIAŁA JAKO ROŚLINA RUDERALNA

Roślina osiąga wysokość od 15 centymetrów do około dwóch metrów. Komosa biała posiada grubą, najczęściej pojedynczą łodygę z ciemnozielonymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi, silnymi i mocno osadzonymi korzeniami oraz drobnym, jasnozielonym kwiatostanem, który w okresie swojego dojrzewania zmienia barwę na czerwoną. Na łodygach i liściach rośliny tworzą się małe, liczne włoski, co sprawia, że komosa z wyglądu jest matowa. Pomimo tego, że była to roślina wykorzystywana zarówno w celach spożywczych (np. w zastępstwie szpinaku) oraz leczniczych (po odpowiednim przetworzeniu), niestety komosa biała może mieć również właściwości trujące (ze względu na to, że rośnie na glebach przeazotowanych ma tendencję do kumulacji azotanów), zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Komosa biała jest zaliczana do grupy roślin ruderalnych, co oznacza, że najczęściej występuje na terenach zmienionych przez człowieka.

GDZIE MOŻEMY SPOTKAĆ KOMOSĘ BIAŁĄ?

Typowo dla polskich chwastów komosa biała szczególnie rozpowszechnia się w glebie pulchnej z dużą zawartością azotu oraz potasu, szczególnie upatrując sobie gleby bogate w azot oraz związki mineralne. Zachwaszcza uprawy rolne, takie jak: rzepak, buraki, ziemniaki, zboża jare i ozime. Szczególnie zagraża uprawom kukurydzy. Jest to wybitnie duże zagrożenie także z powodu bardzo szybkiego tempa wzrostu i rozprzestrzeniania się tej rośliny. Komosa biała jest niebezpieczna dla upraw nie tylko ze względu na to, że zabiera teren oraz wodę i minerały, ale także dlatego, że jest ona siedliskiem patogenów mogących wywoływać choroby wirusowe, ponadto żywią się nią liczne rodzaje szkodników takich jak mszyca burakowa, także jeśli nie pozbędziemy się tego chwastu nie dość, że zmniejszymy plony ze względu na samo jego występowanie możemy się także narazić na straty związane z występowaniem insektów.

ZWALCZANIE KOMOSY BIAŁEJ

Jak skutecznie zwalczać komosę białą? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: 2,4-D, bromoksynil, chlorotoluron, chlorydazon, desmedifam, dikamba, dimetachlor, flurochloridon, izoksaflutol, izoproturon, lenacyl, linuron, MCPA, mekoprop-P, metamitron, metobromuron, mezotrion, napropamid, oksyfluorofen, pendimetalina, pirydat, sulkotrion, tembotrion, terbutyloazyna, tribenuron

Ochrona zbóż ozimych

Ochrona zbóż jarych

Ochrona rzepaku

Ochrona kukurydzy

Ochrona ziemniaka

Ochrona buraka cukrowego

Ochrona truskawki

Ochrona kapusty

Ochrona słonecznika