Komosa Biała

Ochrona upraw przed komosą białą

komosa biała w uprawachKomosa biała, znana także z nazw lebioda oraz chenopodium album, to pospolicie występujący chwast zaliczany do grupy zwanej kosmopolityczną, co oznacza, że można spotkać ją powszechnie w klimacie tropikalnym jak i umiarkowanym. Podobnie w Polsce występuje powszechnie na całym terenie kraju.

Jest to roślina z rocznym okresem wegetacji, ale jej nasiona zachowują swoje zdolności rozwoju aż do 30 lat. Komosa biała jest wiatropylna, kwitnie w okresie letnio-jesiennym, najczęściej od początku czerwca do października. Pobierając duże ilości wody oraz składników mineralnych z gleby chwast ten bardzo szkodzi uprawom roślin, może on nawet zupełnie zniwelować plony, co szczególnie zagraża uprawom kukurydzy. Jest to wybitnie duże zagrożenie także z powodu bardzo szybkiego tempa wzrostu i rozprzestrzeniania się tej rośliny.

Typowo dla polskich chwastów komosa biała szczególnie rozpowszechnia się w glebie pulchnej z dużą zawartością azotu oraz potasu, co niestety cechuje żyzne tereny wykorzystywane pod uprawę roślin polnych i upraw takich jak:

  • kukurydza;
  • rzepak;
  • buraki;
  • ziemniaki;
  • zboża jare i ozime.

Komosa biała jako roślina ruderalna

Roślina osiąga wysokość od 15 centymetrów do około dwóch metrów. Kkomosa biała na poluomosa biała posiada grubą, najczęściej pojedynczą łodygę z ciemnozielonymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi, silnymi, mocno osadzonymi korzeniami, oraz drobnym, jasnozielonym kwiatostanem, który w okresie swojego dojrzewania zmienia barwę na czerwoną. Na łodygach i liściach rośliny tworzą się małe, liczne włoski, co sprawia, że komosa z wyglądu jest matowa. Pomimo tego, że była to roślina wykorzystywana zarówno w celach spożywczych (np. w zastępstwie szpinaku) oraz leczniczych (po odpowiednim przetworzeniu) niestety komosa biała może mieć również właściwości trujące (ze względu na to że rośnie na glebach przeazotowanych ma tendencje do kumulacji azotanów), zarówno dla ludzi jak i zwierząt (które najczęściej omijają ją).

Komosa biała jest zaliczana do grupy roślin ruderalnych, co oznacza, że najczęściej występuje na terenach zmienionych przez człowieka, szczególnie upatrując sobie gleb bogatych w azot oraz związki mineralne. To wszystko oznacza, że poza polami uprawnymi można spotkać tę roślinę także w różnego rodzaju ośrodkach miejskich.

zwalczanie komosy białej jako chwastu w uprawach

Zochrona kukurydzye względu na to, że jest to chwast powszechnie występujący w Polsce, często też rolnicy poszukują skutecznych metod jego zwalczania. Środki chemiczne przeciwko niej są najczęściej używanie w przypadkach ochrony kukurydzy, a także różnych gatunków zbóż, buraków, rzepaku. Uwaga! Komosa biała jest niebezpieczna dla upraw nie tylko ze względu na to, że zabiera teren oraz wodę i minerały, ale także dlatego, że jest ona siedliskiem patogenów mogących wywoływać choroby wirusowe, ponadto żywią się nią liczne rodzaje szkodników takich jak mszyca burakowa, także jeśli nie pozbędziemy się tego chwasta nie dość, że zmniejszymy plony ze względu na samo jego występowanie możemy się także narazić na straty związane z występowaniem insektów.

Zapraszamy do zapoznania się z chemią do ochrony upraw przez komosą białą oraz innymi chwastami. Szczegółowe informacje odnośnie produktów polecanych przez producenta środków ochrony roślin Innvigo znajdują się w dziale herbicydy.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!