Zapoznaj się z nasza ofertą

Bodziszek drobny

Jest to pospolita roślina jednoroczna z rodziny bodziszkowatych. Charakteryzuje ją wiotka, owłosiona łodyga o długości 15 – 45 cm, jej korzeń jest cienki i słabo rozgałęziony, a jej liście przybierają kształt  dłoniastosieczny. W Polsce głównie stanowi zagrożenie dla upraw roślin okopowych, zbożowych i pastewnych.   Preferuje żyzne, wilgotne gleby bogate w związki wapnia i azot. Szybko się rozrasta pobierając wiele składników pokarmowych i wody z gleby, utrudniając tym wzrost drobnym siewkom. Bodziszka drobnego możemy zaklasyfikować jako chwast łatwy do usunięcia.  

Jak zapobiegać pojawieniu się  bodziszka drobnego w uprawach?

Najważniejsza jest profilaktyka, albowiem można częściowo zapobiec pojawianiu się tego chwastu w uprawach. Wystarczy unikać przenawożenia gleby, szczególnie należy uważać na azot, gdyż sprzyja on rozwojowi tego typu pasożytów. Równie ważne jest utrzymywanie ph gleby na odpowiednim poziomie – rozwojowi bodziszka sprzyja jej zasadowy odczyn. 

Zwalczanie bodziszka drobnego

Przy dużych uprawach jest już potrzebna ingerencja chemiczna. Jednym ze skuteczniejszych preparatów są herbicydy takie jak: 2,4-D, chlomazon, fluroksypyr, izoproturon, metazachlor, napropamid (dodano 30-01-2021), nikosulfuron, petoksamid, rimsulfuron.

Ochrona zbóż ozimych

Ochrona zbóż jarych

Ochrona rzepaku

Ochrona kukurydzy

Ochrona ziemniaka

Ochrona truskawki

Ochrona kapusty