Zapoznaj się z nasza ofertą

Chwastnica jednostronna

Chwastnica jednostronna to jeden z najbardziej pospolitych chwastów w kukurydzy i uprawach okopowych. Jest to chwast należący do grupy archeofitów, czyli roślin, które wcześniej nie występowały na terenie Polski, a zostały dopiero na nasz teren przeniesione. Chwastnica jednostronna występuje także pod nazwami kurze proso, proso dzikie, proso japońskie, prosówka.

W przeciwieństwie do takich chwastów, jak fiołek polny czy chaber bławatek, które wyglądają na niewinne, piękne kwiaty, chwastnica wyglądem przypomina typowy chwast – posiada długie do 90 centymetrów źdźbła ze spłaszczonymi blaszkami liściowymi o szorstkich brzegach. Może być trudno rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, szczególnie w otoczeniu trawy lub zbóż, wśród których dobrze się maskuje.

CHWASTNICA JEDNOSTRONNA NA POLACH UPRAWNYCH

Chwastnica jednostronna często występuje na polach uprawnych, zachwaszczając w szczególności kukurydzę i rośliny okopowe. Chwast ten lubi gleby gliniaste, trochę wilgotne, żyzne, które zawierają azot i wapń. Próg szkodliwości tego chwastu to 3-6 roślin na jeden metr kwadratowy. Z uwagi na to, że do rozpoczęcia swojego cyklu wegetacyjnego potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury, zaczyna rozwijać się na przełomie wiosny i lata. Ciepło i duże zapotrzebowanie na azot wcale jednak nie oznaczają, że chwastnica jednostronna ma problemy z rozprzestrzenianiem się – wręcz przeciwnie – jeżeli nie pozbędziemy się jej w początkowej fazie jej występowania może ona bez problemu rozprzestrzenić się na ogromny teren upraw rolnych skutecznie hamując rozwój zbóż czy kukurydzy zabierając im dostęp do składników mineralnych i odpowiedniej dla wzrostu roślin przestrzeni.

ZWALCZANIE CHWASTNICY JEDNOSTRONNEJ

Jak skutecznie zwalczać chwastnicę jednostronną? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: chizalafop-P, chlomazon, cykloksydym, fenoksaprop-P-etylu, foramsulfuron, izoksaflutol, metazachlor, metolachlor-S, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, pendimetalina, pinoksaden, propachizafop, rimsulfuron, sulkotrion, tembotrion, tienkarbazon metylu, topramezon

Ochrona zbóż ozimych

Ochrona zbóż jarych

Ochrona rzepaku

Ochrona kukurydzy

Ochrona ziemniaka

Ochrona buraka cukrowego

Ochrona kapusty

Ochrona słonecznika