Chwastnica jednostronna

herbicyd RINCON 25SG od INNVIGO na chwastnicę jednostronną

Chwastnica jednostronna w kukurydzy i uprawach okopowych

chwastnica jednostronnaChwastnica jednostronna znana jest także pod potocznymi nazwami takimi jak:

  • kurze proso;
  • proso dzikie;
  • proso japońskie;
  • prosówka.

To jeden z najbardziej pospolitych chwastów w kukurydzy i uprawach okopowych. Jest to chwast należący do grupy archeofitów czyli roślin, które wcześniej nie występowały na terenie Polski, a zostały dopiero na nasz teren przeniesione.

Chwastnica jednostronna – rozpoznanie chwastu w uprawach

W przeciwieństwie do takich chwastów jak fiołek polny czy chaber bławatek, które wyglądają na niewinne, piękne kwiaty, chwastnica wyglądem przypomina typowy chwast – posiada długie do 90 centymetrów źdźbła ze spłaszczonymi blaszkami liściowymi o szorstkich brzegach. Może być trudno rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, szczególnie w otoczeniu trawy lub zbóż, wśród których dobrze się maskuje.

Chwastnica jednostronna rośnie na przydrożach, brzegach wód,, a przede wszystkim na polach uprawnych. Jest to często występująca roślina, która zachwaszcza w szczególności kukurydzę i rośliny okopowe. Chwast ten lubi gleby gliniaste, trochę wilgotne, żyzne, które zawierają azot i wapń. Próg szkodliwości tego chwastu to 3-6 roślin na jeden metr kwadratowy. Z uwagi na to, że chwast ten do rozpoczęcia swojego cyklu wegetacyjnego potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury, zaczyna się rozwijać na przełomie wiosny i lata.

Ciepło i duże zapotrzebowanie na azot wcale jednak nie oznaczają, że chwastnica jednostronna ma problemy z rozprzestrzenianiem się – wręcz przeciwnie – jeżeli nie pozbędziemy się jej w początkowej fazie jej występowania może ona bez problemu rozprzestrzenić się na ogromny teren upraw rolnych skutecznie hamując rozwój zbóż czy kukurydzy zabierając im dostęp do składników mineralnych i odpowiedniej dla wzrostu roślin przestrzeni.

OCHRONA KUKURYDZY I UPRAW OKOPOWYCH PRZED CHWASTNICĄ JEDNOSTRONNĄ

Skutecznym preparatem zwalczającym chwastnicę jednostronną jest sprawdzony i chwastnica jednostronna zdjęcieskuteczny herbicyd RINCON 25SG. Środek ten zawiera rimsulfuron i jest bezwzględny w zwalczaniu chwastów. Jest to polecany, nowoczesny preparat chemiczny, dzięki któremu można pozbyć się problemu z zachwaszczeniem pól już na wczesnych etapach pojawienia się problemu, nie ryzykując tym samym dużych strat podczas zbierania plonów. Ma on zastosowanie w uprawach ziemniaka i kukurydzy i idealnie nadaje się do zwalczania chwastnicy jednostronnej oraz wielu innych chwastów. Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO!

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!