Chwasty w pszenicy

zwalczanie chwastów w pszenicy

chwasty w pszenicyPszenica znajduje się w czołówce jeżeli chodzi o produkcję różnego rodzaju zbóż na świecie, jest także jednym z najdawniej uprawianych roślin tego typu. Należy ona do rodziny wiechlinowatych, czyli roślin wypuszczających liczne źdźbła (tak zwane krzewienie się). Jest to roślina nasienna, jednoliścienna, występująca w klimacie umiarkowanie wilgotnym, na żyznych glebach, ze szczególnym uwzględnieniem zawartości w nich wapnia i próchnicy. Pszenica posiada wiele odmian, te uprawiane w Polsce to orkisz, samopsza, płaskurka, pszenica twarda oraz zwyczajna. W naszym kraju występują także odmiany pszenicy, które choć są spotykane, nie są profesjonalnie uprawiane, do nich zalicza się pszenica polska i szorstka.

Ze względu na długość okresu wegetacyjnego można podzielić pszenicę na dwa typy: jarą i ozimą. Pszenica ozima występuje w rejonach z łagodnymi zimami, gdzie okres wegetacyjny dochodzi do ośmiu miesięcy, jest to pszenica dająca wysokie plony, do 5,1 ton na hektar, dlatego też tematyka upraw tego zboża skupia się głównie na niej. Natomiast pszenica jara rośnie na terenach cechujących się silnymi zimami, jest odporna na niskie temperatury i jej okres wegetacyjny jest o wiele krótszy, ale także wysokość jej plonów jest zdecydowanie niższa. Na wielkość plonów pszenicy ogromny wpływ ma także rozwój technologiczny danego kraju – różnice pomiędzy krajami, gdzie uprawia się zboża w sposób całkowicie tradycyjny, a najbardziej rozwiniętymi krajami wynosi nawet do 3,1 tony na hektar.

ochrona upraw pszenicy

pszenica zwalczanie chwastów

Pszenica, jak każda roślina uprawna, narażona jest na ataki ze strony insektów, grzybów i chwastów. Jeżeli chodzi o te ostatnia występuje duża ilość niepożądanych roślin, które szybko i efektywnie potrafią zagościć na polach uprawnych pszenicy. Wśród tych najbardziej popularnych chwastów, jakie pojawiają się w polskich uprawach tego zboża znajdują się jasnota różowa, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, niezapominajka polna, miotła zbożowa, mak polny, samosiewy rzepaku, komosa biała, maruna bezwonna, owies głuchy, żółtlica drobnokwiatowa. Chwasty w pszenicy to bardzo powszechny problem ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się tych roślin oraz ich inwazyjny, szkodliwy charakter na uprawy oraz jakość i ilość plonów.

Ze względu na niską odporność przeciw szkodliwym chwastom, szczególnie odnośnie pszenicy ozimej, należy postawić na jak najwcześniejszą walkę z chwastami, co w praktyce oznacza przede wszystkimi nie czekanie do okresu wiosennego, kiedy to chwasty, które wykiełkowały jesienią będą już silnie rozprzestrzenione na polu, ale podjęcie działań właśnie jeszcze przez zimą. Jest to tym bardziej istotne, że w czasie zimy pszenica będzie dodatkowo pozbawiona światła, wody i składników niezbędnych jej do rozwoju ze względu na nieusunięte chwasty i tym samym będzie po zimie znacznie bardziej osłabiona. Oczywiście rozwój technologii związanej z uprawą rolną pozwolił wypracować także opryski herbicydowe przeznaczone do stosowania wiosną lub w rozwiniętej fazie zachwaszczenia pola, wtedy najlepiej stosować albo wyższe zalecane dawki preparatu albo skoncentrować się na doborze mieszanki herbicydów. Obecnie można zakupić gotowe mieszanki przygotowane przez producenta środków ochrony roślin, co zapewnia ich skuteczność.

Oprysk pszenicy ozimej

zwalczanie chwastów w pszenicy

Oczywiście najlepszym sposobem uchronienia się przez zachwaszczeniem pola uprawnego jest profilaktyka czyli staranne sprawdzanie pola jeszcze przed etapem siewu oraz przestrzeganie zasad profilaktyki dotyczącej chwastów. Jednak jeśli już ten problem pojawił się na polu należy podjąć jak najszybciej efektywne kroki ku zwalczeniu niechcianych roślin. Innvigo posiada szeroką ofertę herbicydów przeznaczonych specjalnie do ochrony pszenicy, w tym do dokonywaniu oprysku pszenicy ozimej. W ofercie znajdują się preparaty dostosowane do zwalczania konkretnych chwastów oraz przeznaczone do stosowania w różnych okresach wzrostu.  Dla zwiększenia skuteczności herbicydu stosuje się go tuż po wschodach siewek lub w czasie kiełkowania chwastów, ale w ofercie znajdują się także środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania silnie rozprzestrzenionych chwastów.

Jeżeli chodzi o konkretne informacje odnośnie środków ochrony roślin zwalczających chwasty różnego rodzaju w uprawach pszenicy to zachęcamy do przejścia do działu herbicydy. Znajduje się tam dokładny opis poszczególnych produktów, w tym dane dotyczące dawkowania, pór stosowania, wpływu na konkretne roślin, zaleceń oraz przeciwwskazań.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!

Ochrona herbicydowa zbóż

Herbicydy jesienne w zbożach

Herbicydy wiosenne w zbożach ozimych

Herbicydy dla zbóż jarych