Przytulia Czepna

Informacje dotyczące Przytulii czepnej

przytulia czepnaPrzytulia czepna to chwast rozprzestrzeniony na całym świecie, nie ominął w tym także Polski, gdzie występuje powszechnie. Niestety, wyjątkowo często można go spotkać na polach uprawnych przysparzając rolnikom niemałych kłopotów. Poza polami uprawnymi można ją spotkać także na przydrożach czy w zaroślach.

Jest to roślina jednoroczna, jej okres zakwitu przypada najczęściej pomiędzy czerwcem a sierpniem, chociaż zdarzają się przypadki, że zakwita nawet w październiku.  Z racji tego, że należy ona do marzanowatych jest rośliną okrytonasienną. Jeżeli chodzi o jej zastosowania to dawniej z jej młodych pędów wytwarzany był substytut kawy. Jest chwastem należącym do roślin ruderalnych czyli występujących na terenach zmienionych przez człowieka, dodatkowo jest azotolubna, co sprawia, że wybiera najczęściej tereny żyzne.

Przytulia czepna – rozpoznanie chwastu

przytulia czepna liścieJak rozpoznać przytulię czepną? Więc, jak sama nazwa wskazuje, czepia się ona (dosłownie) innych roślin wspinając się po nich, używając do tego celu sztywnych, haczykowatych włosków. Tym sposobem może osiągać wymiary nawet do półtora metra (chociaż może też być bardzo niska, jeśli w jej pobliżu nie będzie żadnych odpowiednich roślin umożliwiających jej wspinaczkę). Roślina jest silnie rozgałęziona, posiada zadzierzyste liście oraz drobne, białe kwiaty umiejscowione na charakterystycznych, długich szypułkach. Jej owocem jest rozłupnia, która dzięki haczykowatemu kształtowi bez problemu przyczepia się do zwierząt czy ludzi i tym sposobem może rozprzestrzeniać się na ogromne odległości.

Przytulia czepna z powodzeniem rozwija się na różnego rodzaju glebach, chociaż zdecydowanie wybiera tereny żyzne, z dużą zawartością azotu i wilgoci. Jeżeli chodzi o występowanie wśród roślin uprawnych najczęściej można ją spotkać na polach:

  • zbóż ozimych;
  • buraków;
  • rzepaku;
  • lnu;
  • ogrodów warzywnych.

zwalczanie przytulii czepnej w uprawach

przytulia czepna 2

Jako chwast przytulia czepna jest bardzo uciążliwa – przyczepiając się do innych roślin i często spajając ze sobą ich pędy może bardzo utrudnić zbiory. Z uwagi na to, że inne rośliny służą jej jako podpora, której chwast odbiera dostęp do światła, oczywiście swoim występowaniem także znacznie utrudnia rozwój roślin uprawnych i warzyw co obniża jakość zbieranych plonów. Przytulia czepna świetnie radzi sobie w zróżnicowanych warunkach, potrafi przetrzymać zimowe mrozy a jej sposób rozprzestrzeniania się zapewnia jej szybkie zajmowanie dużych terenów. Dodatkowe szkody jakie wyrządza roślina to:

  • z uwagi na to, że żywią się nią mszyce jej występowanie może spowodować szczególnie duże nasilenie mszyc na polach;
  • zjadana przez zwierzęta hodowlane źle wpływa na ich układ pokarmowy, w szczególności w przypadku krów.

Zapraszamy do przejścia do zakładki herbicydy w celu szerszego zapoznania się z dostępnymi preparatami zwalczającymi przytulię czepną w uprawach roślin. W zakładce znajdują się szczegółowo opisane środki ochrony roślin wraz z ich składem i zastosowaniem na polach uprawnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!