Tobołki polne

Jest to roślina samopylna, jednoroczna lub dwuletnia. Jak skutecznie zwalczać tobołki polne?

Zwalczanie tobołków polnych. Jak zwalczać tobołki polne?

Jest to roślina samopylna, jednoroczna lub dwuletnia. Jej okres zakwitu przypada od wiosny do wczesnej jesieni (kwiecień – wrzesień). Tobołki polne osiągają wysokość od 10 do 30 centymetrów, więc jest do roślina relatywnie niska. Posiadają rozgałęzioną, wzniesioną łodygę oraz skrętoległe, jasnozielone liście o jajowatym kształcie u dołu oraz sercowate u góry. Roślina posiada drobne kwiaty złożone z czterech płatków. Można rozpoznać ją także po zapachu, ponieważ po zgnieceniu wydziela zapach przypominający czosnek.

Czy tobołki polne mogą zaszkodzić uprawie?

Chwast jest niezwykle inwazyjny i szybko mnoży się i rozprzestrzenienia, ponieważ potrafi wydać jednorazowo nawet dwa tysiące nasion. Nasiona tobołków polnych zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, a sama roślina wydaje nasiona kilka razy w ciągu jednego roku. Występuje ona w glebach zasadowych, próchnicznych, cechujących się dużą ilością wapnia. Roślina wybiera gleby ciężkie, cechujące się dużą wilgotnością, bogate w substancje mineralne, dlatego też wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się na żyznych terenach.

Jak zwalczać tobołki polne w uprawie?

Najprościej za pomocą herbicydów, jak np.: 2,4-D, amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chloroprofam, chlorotoluron, chlorydazon, desmefiam, dikamba, fenmedifam, florasulam, fluroksypyr, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, karfentrazon, linuron, MCPA, mekoprop-P, metamitron, metobromuron, metrybuzyna, mezotrion, nikosulfuron, sulfosulfuron, terbutyloazyna, tifensulfuron, tribenuron