Tobołki Polne

tobołki polne na polach uprawnych w polsce

tobołki polneTobołki polne to roślina należąca do grupy archeofitów, szeroko rozprzestrzeniona zarówno w Polsce, jak i na terenach reszty Europy oraz Azji. Roślina należy także do rodziny kapustowatych cechujących się specyficznymi, czterokrotnymi kwiatami oraz lirowate liście. Pomimo tego, że wiele roślin z tej rodziny jest przydatnych dla człowieka – możemy je spotkać zarówno w ogrodach warzywnych, jak i wśród roślin przeznaczonych na paszę dla zwierząt – tobołki polne sprawiają spore problemy w uprawach roślin.

Jest to roślina samopylna, jednoroczna albo dwuletnia. Jej okres zakwitu przypada od wiosny do wczesnej jesieni (kwiecień – wrzesień). Można ją spotkać na polach uprawnych, w ogrodach warzywnych oraz na terenach przydrożnych. Poza tym, że jest uciążliwym chwastem, ma także swoje zastosowanie jako roślina ozdobna, ze względu na piękne kwiaty, dawniej jej nasiona były wykorzystywane w ziołolecznictwie. Do tej pory w Niemczech nasiona tobołków polnych dodawane są do niektórych gatunków wędlin.

jak rozpoznać tobołki polne?

tobołki polne 2Tobołki polne osiągają wysokość od 10 do 30 centymetrów, więc jest do roślina relatywnie niska. Posiadają rozgałęzioną, wzniesioną łodygę oraz skrętoległe, jasnozielone liście o jajowatym kształcie u dołu, oraz sercowate u góry. Roślina posiada drobne kwiaty złożone z czterech płatków. Można rozpoznać ją także po zapachu, ponieważ po zgnieceniu wydziela zapach przypominający zapach czosnku. Chwast jest niezwykle inwazyjny i szybko mnoży się i rozprzestrzenienia, ponieważ potrafi wydać jednorazowo nawet dwa tysiące nasion.

Nasiona tobołków polnych zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, a sama roślina wydaje nasiona kilka razy w ciągu jednego roku. Występuje ona w glebach zasadowych, próchnicznych, cechujących się dużą ilością wapnia. Roślina wybiera gleby ciężkie, cechujące się dużą wilgotnością, bogate w substancje mineralne, dlatego też wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się na żyznych terenach wykorzystywanych przez człowieka pod uprawę. Jeżeli chodzi o jej występowanie wśród roślin uprawnych to można ją spotkać na polach:

  • zbóż ozimych;
  • zbóż jarych;
  • rzepaku;
  • kukurydzy.

Jak pozbyć się tobołków polnych? ochrona upraw

tobołki polne 3

Tobołki polne potrafią być bardzo uciążliwymi chwastami wśród wielu rodzajów roślin uprawnych. Dodatkowo są także trucizną dla zwierząt hodowlanych takich jak krowy (doprowadza do stanów zapalnych przewodu pokarmowego, bardzo łatwo rozpoznać czy krowa zjadła tobołki polne po tym, że jej mleko wtedy nabierze intensywnego, ostrego zapachu czosnku), co tym bardziej skłania rolników do chęci szybkiego pozbycia się nieproszonej rośliny. Tobołki polne przyczyniają się także do rozprzestrzeniania groźnych dla roślin organizmów chorobotwórczych oraz szkodników, takich jak mszyce, ponieważ stanowią dla nich idealne środowisko do rozmnażania, co szczególnie zagraża hodowli rzepaku oraz warzyw. W najgorszym przypadku może się to zakończyć niemożnością wykorzystywania danego terenu pod uprawę nawet do kilku lat. Jeśli naturalne sposoby ochrony upraw takie jak dbanie o czystość materiału siewnego, odchwaszczanie czy bronowanie nie pomogły zabezpieczyć się przed występowaniem tobołków polnych, najlepiej sięgnąć po środki ochrony roślin.

Jeżeli poszukują Państwo skutecznej chemii dla rolnictwa, która pomoże uporach się z tobołkami polnymi zapraszamy do przejścia do zakładki herbicydy, gdzie znajdują się preparaty pozwalające na wyeliminowanie różnorodnych chwastów z pól uprawnych w celu ochrony takich roślin jak kukurydza, rzepak, pszenica, zboża jare i ozime czy ziemniaki. Wszystkie produkty posiadają nowoczesny, sprawdzony skład, co sprawia, że skutecznie pozwalają pozbyć się niechcianych chwastów.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!