Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita to typowy przedstawiciel grupy należącej do gatunków kosmopolitycznych. Jak skutecznie zwalczać gwiazdnicę pospolitą?

Zwalczanie gwiazdnicy pospolitej. Jak skutecznie zwalczać gwiazdnicę pospolitą?

Gwiazdnica pospolita to typowy przedstawiciel grupy należącej do gatunków kosmopolitycznych. W praktyce oznacza to, że występuje ona niezwykle powszechnie, opanowując obszary wielu stref klimatycznych oraz zróżnicowanych terenów ekologicznych. Jest jedną z popularniejszych roślin pojawiających się w uprawach roślin polnych i sadowniczych w sposób samoistny.

Gwiazdnica pospolita występuje także pod nazwami:

  • ptasie ziele
  • muchtrzew
  • mokrzyca
  • kurzyślad
  • gwiazdownica

Gwiazdnica pospolita posiada silnie rozgałęzioną sieć łodyg, które są delikatne i łamliwe, oraz drobne, gęsto występujące białe kwiaty. Jest bardzo podobna w swoim wyglądzie do innej występującej w Polsce rośliny – możylinka trójnerwowego, różniąc się jedynie nieznacznie pod względem wyglądu liści.

Roślina zakwita najczęściej od wiosny do jesieni (maj – październik), ale zdarza się także, że zakwitanie odbywa się cały rok. Kiełkowanie gwiazdnicy pospolitej może odbywać się także pod powierzchnią pokrytą śniegiem. Jedna roślina potrafi wygenerować nawet 25 tysięcy nasion, które zachowują możliwości kiełkowania nawet kilkadziesiąt lat (!) i bardzo szybko wypuszczając korzenie, co może następować w jej przypadku już tuż pod powierzchnią.

GWIAZDNICA POSPOLITA NA POLACH UPRAWNYCH

Gwiazdnica pospolita posiada zdolność masowej ekspansji na rozległym terenie oraz wygenerowania aż trzech pokoleń roślin podczas jednego etapu wegetacji. Doskonale rozwija się wśród młodych roślin uprawnych, skutecznie uniemożliwiając im prawidłowy rozwój, a co gorsza późniejsze zbieranie plonów. Dodatkowo, ścinanie roślinności wcale nie zmniejsza występowania tego chwastu, a wręcz przeciwnie – tylko przyspiesza jego rozwój, Pod kątem ochrony upraw warto zwrócić uwagę, że można ją spotkać w uprawach takich roślin, jak zboża ozime, kukurydza, ziemniaki oraz rzepak.

Z uwagi na to, że gwiazdnica najszybciej adaptuje się do gleby z dużą zawartością azotu, stanowi częsty problem na bardzo żyznych glebach uprawnych.

ZWALCZANIE GWIAZDNICY POSPOLITEJ

Jak skutecznie zwalczać gwiazdnicę pospolitą? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: amidosulfuron, bentazon, chlomazon, chlorotoluron, chlorydazon, desmedifam, dikamba, dimetachlor, etofumesat, fenmedifam, florasulam, flurochloridon, fluroksypyr, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, linuron, mekoprop-P, metamitron, metazachlor, metobromuron, metrybuzyna, napropamid, nikosulfuron, pendimetalina, rimsulfuron, sulfosulfuron, tifensulfuron, tribenuron.