Gwiazdnica Pospolita

Gwiazdnica pospolita i jej zwalczanie

gwiazdnica pospolitaRoślina zwana gwiazdnicą pospolitą to typowy przedstawiciel grupy należącej do gatunków kosmopolitycznych. W praktyce oznacza to, że występuje ona niezwykle powszechnie, opanowując obszary wielu stref klimatycznych oraz zróżnicowanych terenów ekologicznych. Podobnie w naszym kraju występuje ona niezwykle powszechnie i, co za tym idzie, jest jedną z popularniejszych roślin pojawiających się w uprawach roślin polnych i sadowniczych w sposób samoistny.

Znana jest przede wszystkim z występowania na terenach wilgotnych, ale świetnie adaptuje się do różnych wysokości geograficznych i warunków a dodatkowo jej niskie gałęzie sprawiają, że porasta nie tylko dzikie łąki, ogrody czy pola, ale także trawniki oraz inne zielone tereny, niekoniecznie kamuflując się pośród wysokiej, gęstej roślinności.

Występowanie gwiazdnicy pospolitej

Ze względu na swoją popularność roślina jest znana także pod wieloma potocznymi nazwami, w tym między innymi jako:

  • ptasie ziele;
  • muchtrzew;
  • mokrzyca;
  • kurzyślad;
  • gwiazdownica.

Gwiazdnica pospolita jest rośliną, która może stanowić problem na wielu płaszczyznach zarówno dla rolników jak i sadowników czy osób zajmujących się ogrodnictwem. Posiada ona zdolność masowej ekspansji na rozległym terenie oraz wygenerowania aż trzech pokoleń roślin podczas jednego etapu wegetacji, świetnie rozwijając się szczególnie wśród młodych roślin uprawnych, skutecznie umożliwiając im prawidłowy rozwój, a co gorsza późniejsze zbieranie plonów. Dodatkowo ścinanie roślinności wcale nie zmniejsza występowania tego chwastu a wręcz przeciwnie – tylko przyspiesza jego rozwój, Pod kątem ochrony upraw warto zwrócić uwagę, że można ją spotkać w uprawach takich roślin jak:

  • zboża ozime;
  • kukurydza;
  • ziemniaki;
  • rzepak.

Rozpoznanie gwiazdnicy pospolitej w uprawach

gwiazdnica pospolita i jej kwiatGwiazdnica pospolita posiada silnie rozgałęzioną sieć łodyg, które są delikatne i łamliwe, oraz drobne, gęsto występujące białe kwiaty. Jest bardzo podobna w swoim wyglądzie do innej występującej w Polsce rośliny – możylinka trójnerwowego, różniąc się jedynie nieznacznie pod względem wyglądu liści.

Roślina zakwita najczęściej od wiosny do jesieni (maj – październik), ale zdarza się także, że zakwitanie odbywa się cały rok, a kiełkowanie gwiazdnicy pospolitej może odbywać się także pod powierzchnią pokrytą śniegiem. Jedna roślina potrafi wygenerować nawet 25 tysięcy nasion, które zachowują możliwości kiełkowania nawet kilkadziesiąt lat (!) Bardzo szybko wypuszczając korzenie, co może następować w jej przypadku już tuż pod powierzchnią, jej nasiona są bardzo ekspansywne i mogą łatwo rozwijać się nawet niekorzystnych warunkach czy pod czujnym okiem rolnika. Z uwagi na to, że gwiazdnica najszybciej adaptuje się do gleby z dużą zawartością azotu, stanowi częsty problem na bardzo żyznych glebach uprawnych.

Gwiazdnia pospolita a ochrona roślin

gwiazdnica pospolita poleJak można się domyślać po powyższej analizie gwiazdnica pospolita jest ze względu na swoje szybkie procesy adaptacyjne, problematycznym w usuwaniu chwastem. O tym jak uporczywy w usuwaniu jest ten chwast świadczy ciekawostka – przed wynalezieniem środków ochrony roślin chłopi starali się usuwać roślinę nawet za pomocą magicznych obrzędów. Na szczęście obecnie istnieje bardziej efektywna droga środków chemicznych do ochrony upraw, wspomagających walkę z chwastem.

W celu bliższego zapoznania się ze środkami chemicznymi służącymi do ochrony upraw przed gwiazdnicą pospolitą i innymi powszechnie występującymi chwastami zachęcamy do zapoznania się zakładką herbicydy, gdzie zainteresowane osoby znajdą szczegółowe dane odnośnie środków ochrony roślin.

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą INNVIGO! 

INNVIGO to polski producent środków ochrony roślin w rewelacyjnie niskiej cenie!